15. 11. 2019

Daniel Szórád v Evropském parlamentu: Zdravé lesy dají šanci obnovitelné energii

Generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád hovořil na konferenci v Evropském parlamentu v Bruselu o klimatických změnách a udržitelnosti lesní biomasy v podmínkách České republiky. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Konference se konala den poté, co Evropská komise předložila v rámci energetického balíčku „Čistá energie“ návrh nových kritérií udržitelnosti pro lesní biomasu. Hlavním cílem Unie je navýšit do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na 27% a snížit tak celkovou závislost na fosilních palivech. Lesní hospodářství může v tomto tématu sehrát klíčovou roli. „Udržitelnost lesní biomasy musíme posuzovat v širším rámci udržitelného hospodaření v lesích. Poskytnutí biomasy pro bioenergii je jedním z mnoha ekosystémových služeb, které lesy zajišťují. Vysoký standard hospodaření dokládají i dobrovolné certifikační systémy,“ uvedl Daniel Szórád.

Ve středoevropských i skandinávských lesích praktikují jejich správci, a tedy i Lesy ČR, taková opatření, která podporují kvalitní a zdravé porosty. Ty budou odolné vůči klimatickým změnám i neočekávaným extrémním kalamitám. Konkrétně lesní biomasa jako obnovitelný zdroj má velkou budoucnost, a to především ve srovnání s ostatními fosilními zdroji energie. Lesy a dřevo totiž vážou významné množství uhlíku a podstatně snižují jeho emise. „Tento efekt můžeme podpořit a následně využít, pokud budeme i nadále hospodařit v lesích jako dosud. Zdravé lesy dají šanci obnovitelné energii,“ pokračoval generální ředitel českých státních lesů Daniel Szórád. Neznamená to ale konzervaci lesů, tedy pouhou ochranu porostů, ale aktivní hospodaření v nich, tedy obnovu i výchovu lesa s ohledem na aktuální klimatické změny. Na tom se shodli i další zástupci státních lesů sdružení v tak zvaném EUSTAFORU (Evropská asociace státních lesů). Konferenci uspořádal předseda meziparlamentní skupiny Evropského parlamentu pro „Změnu klimatu, biodiverzitu a trvale udržitelný rozvoj, český europoslanec Pavel Poc, a švédská poslankyně Evropského parlamentu Jytte Guteland.

Naše voda , foto Lesy ČR (Daniel Szórád druhý zleva)

5.12.2016 13.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1