26. 5. 2020

Další problém nesprávné interpretace globálního oteplování

Mořský led u kanadských ostrovů v Arktidě globálnímu oteplování navzdory zůstává příliš silný. Informoval o tom na základě výsledků posledních výzkumů geofyzika z York University Christiana Haase populárně vědecký server osel.cz.

Přestože totiž satelitní výzkumy v posledních letech během pozdního léta ukazují stále více „volného moře“, což je obecně interpretováno jako důkaz globálního oteplování, je to ve skutečnosti s táním ledu složitější. Podle dosavadních prognóz mělo navíc oteplování uvolnit pro lodní dopravu oblast v průlivech mezi ostrovy označovanými jako Arctic Archipelago (Kanadské arktické souostroví), což by výrazně zkrátilo plavbu mezi Atlantským a Tichým oceánem. Z nyní zveřejněných výsledků výzkumu profesora Haase v časopisu Geophysical Research Letters ale vyplývá, že dosavadní útržkovité informace o mořském ledu v oblasti Kanadského arktického souostroví vedly k mylným závěrům, které toho s realitou splavnosti severních tras moc společného nemají.

Haas s kolegou Stephenem Howellem své závěry opírají o tloušťku ledu, kterou měřili patřičně vybaveným letadlem, s nímž trasu mapovali v dubnu a květnu 2011 a také v loňském roce (2015). Jak říkají, je to první seriózní pokus dopátrat se toho, jak to v této oblasti s ledovou masou skutečně je. Ukázalo se, že nejčastěji naměřená hodnota vrstvy ledu je v rozmezí 1,8 až dva metry. To se ale týká jen jednoročního ledu. Jak ale dál zjistili, je také hodně míst, kde je led víceletý, ten připlouvá ze severněji položených oblastí a hromadí se tu. Je mnohem mocnější, jeho průměrná tloušťka přesahuje tři metry. Ale ani to není vše. Tým narazil na ještě mocnější ledové kry. Byly okolo sta metrů široké a přes čtyři metry silné. O variabilitě  svědčí i přítomnost doslova „ledových ostrovů“, připlouvajících z ledových šelfů podél Severního ledového oceánu pobřeží ostrova Ellesmere. Jsou 30 až 40 metrů silné. Haas výsledky  komentoval slovy: “Byli jsme překvapeni, jak moc a jak tlustého ledu jsme  v regionu v pozdní zimě zjistili. A to vše navzdory tomu, že satelitní výzkumy v posledních letech během pozdního léta, ukazují stále více volného moře. Optimismus, který pramenil z interpretace satelitních snímků, po konfrontaci s pozemním pozorováním a naměřenými teplotami vzduchu v dané oblasti tak nejspíš poněkud opadne.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Geophysical Research Letters, ilustrační foto: wikipedia (severozápadní mořská cesta)

 

5.10.2015 16.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31