22. 9. 2019

Další cena pro ekologického zemědělce – Bartákův hrnec

Bartákův hrnec se usídlil na čtyřiadvacáté adrese, tentokrát opět u člena PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v podhůří Novohradských hor. Jejím držitelem je, jak dnes informovala mluvčí svazu Sylva Horáková, společnost Bemagro, a.s.

Správní rada Nadačního fondu Bartákův hrnec rozhodla, že ocenění pro nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2015 získá společnost Bemagro, a.s. Tradiční předání Bartákovo hrnce se uskutečnilo v sobotu 28. května 2016 na farmě v Meziříčí u Malont. Po krátkých proslovech došlo k vlastnímu předání hrnce, včetně tradičního přesypání zlaťáků. Po slavnostní části si přítomní příznivci ekologického zemědělství, kterých se zde sešlo několik desítek, prohlédli zajímavé části statku.

Bemagro, a.s., se sídlem v Malontech v jihočeském pohraničí pod Novohradskými horami ekologicky hospodaří na téměř 1 904 ha zemědělské půdy, z toho 470 ha je orné půdy, a to od roku 2006. Má produkci rostlinnou – včetně náročného pěstování biozeleniny – i živočišnou a chová nejvíce dojnice. Pustili se i do vlastního zpracování biomléka a skladování plodin. Způsob hospodaření je určen přírodními podmínkami – nadmořská výška je většinou mezi 600–700 metry nad mořem. Ekologické hospodaření zde probíhá podle specifických biodynamických metod, dle certifikátu Demeter. „Společnost má dvě základní střediska – Rostlinku a Chov zvířat –, k nim tři menší – Malou rostlinku, Mlékárnu a Obchod – a správu podniku, které říkáme Zázemí. Pole, louky a pastviny máme v širokém okolí (deset katastrů), protože jsme v krajině plné lesů a je zde i hodně mokřadů.  K šetrnému způsobu hospodaření jsme spěli postupně – čtením knih, rozhovory s přáteli a hlavně sami svým uvažováním, proč se někdy zvířatům a plodinám daří a jindy ne,“ říká předseda představenstva Miloslav Knížek.

V dubnu 2016 společnost Bemagro uvedla do provozu mlékárnu se sýrárnou. Chce nabídnout lidem v okresech České Budějovice a Český Krumlov šetrně pasterované nehomogenizované mléko ve skleněných lahvích, jogurt ve skleničkách, tvaroh, máslo a sýry měkké i zrající ve sklepích.

Ochranná známka Demeter se užívá pro označení produktů biodynamického zemědělství v cca 50ti zemích. Certifikát Demeter je udělován po splnění dalších kriterií nad rámec ekologického zemědělství a užití této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami a smluvními podmínkami. Holistický, celostní přístup, který společnost Demeter prosazuje, dalece překračuje zákonné předpisy pro praxi ekologického zemědělství.

Bartákův hrnec je cena pro nejlepší české ekologické zemědělce. Symbolické zlaťáky v podobě čerstvě ražených desetikorun každoročně věnuje zakladatel ceny Richard Barták. Cena byla založena v roce 1991 a je vyhlašována od roku 1992.

Naše voda, foto Kateřina Čapounová, ČTPEZ

 

30.5.2016 15.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4