2. 6. 2020

Dačice bojují se suchem. Zemědělcům, kteří nebrání erozi půdy, hrozí pokutami

Okolí Dačic na Jindřichohradecku začíná připomínat jižní Moravu. Připomíná to českobudějovické vysílání Českého rozhlasu s tím, že sucho oslabuje stromy, které potom snadněji podléhají kůrovci. Málo vody je i ve studnách.

Úředníci proto vytáhli do boje se suchem. Víc vody chtějí zadržet ve městě, například vsakovacími pásy na parkovištích. K lepšímu hospodaření v krajině se budou snažit přimět i zemědělce. Humus a organické části, která voda z polí splavuje, jsou ale důležité pro zadržování vody v krajině. „Ta půda je schopná v případě třeba i přívalových dešťů zasáknout rychleji vodu a ve větším množství,“ vysvětluje ekologický zemědělec Miloš Stejskal z firmy BIOKOM. Na svojí farmě zlepšuje kvalitu půdy vysazováním jetelovin, které na poli zůstávají dva roky a kvalitu půdy zlepšují už během růstu i svým rozkladem po zaorání.

K erozi půdy dochází nejčastěji na polích, kde rostou takzvané širokořádkové plodiny, jako je kukuřice. I ty je ale možné pěstovat bez toho, aby se půda splavovala. „Nenecháme pole po sklizni po předchozí plodině v nezakrytém stavu bez porostu, ale cíleně tam založíme na podzim porost nějaké obiloviny. Na jaře zasejeme do takto připraveného porostu kukuřici. Jakmile se to zaseje, je ale nutné okamžitě to chemicky ošetřit,“ popisuje Jaroslav Pokorný, ředitel společnosti CIS Agro. Dalšími způsoby, jak zabránit erozi půdy, je vysévat travnaté pásy v místech, kterými voda z polí odtéká a také opětovné budování mezí nebo vysazování alejí.

Odbor životního prostředí v Dačicích si nechal na nejvíc postižená pole zpracovat odborné posudky. Na jejich základě bude po zemědělcích chtít nápravu. „V těch extrémních případech, kdy doopravdy byly jasně zanedbané protierozní opatření, možná dojde i na sankce,“ upozorňuje vedoucí odboru Jiří Müller. Pokuta za nezabránění erozi může dosáhnout až jednoho milionu korun.

Zdroj: budejovice.rozhlas.cz., plné znění na: https://budejovice.rozhlas.cz/dacice-b…brani-erozi-pudy-hrozi-pokutami-7570112, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

24.7.2018 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5