6. 7. 2020

ČZU otevře v Praze ve čtvrtek nový Dřevařský pavilon

Slavnostní otevření Dřevařského pavilonu Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se uskuteční 28. ledna 2016 ve 12. 00 hodin za účasti představitelů veřejného života i akademické sféry z ČR i zahraničí. Informoval o tom dnes mluvčí ČZU Josef Beránek.

Dřevařský pavilon, umístěný v areálu ČZU v Praze Suchdole (Kamýcká 129), vznikl díky projektu, který byl podpořen Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu VaVpI, a je jednou ze dvou nejvýznamnějších investičních akcí, které byly v posledních desetiletích realizovány na ČZU.

Tento technologický, vědecký a výukový pavilon bude sloužit výzkumným činnostem postgraduálních studentů a zaměstnanců a výukovým činnostem (včetně praktických) pregraduálních studentů hlavně v oblasti lesnictví a dřevařství. Toto jedinečné propojení vytvoří podmínky pro významné zkvalitnění technického vzdělávání na univerzitě a podpoří využití dřeva v ČR jako nejvýznamnější obnovitelné suroviny. Pracoviště rovněž rozšíří potenciál pro vývoj nových prakticky využitelných metod a tím zlepší transfer technologií a znalostí do lesnické a dřevařské praxe.

Cílem projektu bylo v místě centra truhlářské výroby (truhlárna s učebnami a CNC obráběcím strojem, sušárna dřeva, krytý sklad materiálu a venkovní sklad), tvořeného soustavou provizorních objektů – stavebních buněk, vybudovat a technologicky vybavit novou moderní budovu Dřevařského pavilonu. Objekt je rozdělen do tří dilatačních celků – hlavní čtyřpodlažní budovy, dvoupodlažní části s přednáškovými sály na východní straně a spojovacího koridoru hlavního vstupu.

V budově jsou lokalizovány nejen prostory pro výuku – učebny, sociální a výukové zázemí, ale především prostory pro praktickou činnost studentů a zaměstnanců. Ve 4. NP jsou umístěny dílny a laboratoře osazené stroji a zařízením na výrobu, testy a zkoušky dřeva a materiálů na bázi dřeva. Ve 2. NP je umístěna velká posluchárna (kapacita pro 160 studentů) a dvě menší učebny. Součástí projektu je pořízení moderního technologického vybavení pro laboratoře a truhlářskou dílnu.

Nově vybudované moderní zázemí technologického výzkumu zvýší atraktivnost spolupráce s FLD pro komerční subjekty působící v lesnických a dřevařských oborech, a to například v oblasti vývoje nových typů technických materiálů na bázi dřeva a modifikace jejich vlastností.

Realizace projektu Dřevařský pavilon FLD podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) trvala deset měsíců a byla ukončena na konci roku 2015. Celkové výdaje na projekt činily přes 282 milionů korun.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

27.1.2016 13.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2