25. 5. 2020

Do ČR už letos přiletěla pětina čápů

Na Den ptactva 1. dubna udělali ornitologové první inventuru letošního sčítání čápů a zjistili, že na svá hnízda v ČR již přiletěla pětina z těchto ptáků. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

S mapováním čápů pomáhá podle jeho údajů ornitologům i veřejnost, díky speciální stránce cap.birdlife.cz, kde naleznete katalog čapích hnízd a možnost zapsat svá pozorování čápů. Již sedmé mezinárodní sčítání čápů bílých probíhá letos v celé Evropě. I proto vyhlásila ČSO čápa ptákem roku 2014. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají.

„Sledovat čápy hned po příletu se rozhodně vyplatí,“ tvrdí přitom Vermouzek. „Pokud mají o hnízdo zájem dva samci, mohou se i docela vážně porvat a o napínavé okamžiky není nouze. Jeden takový souboj o hnízdo máme natočený i na videu na speciální čapí stránce cap.birdlife.cz. Jakmile hnízdo obsadí celý pár, samec se samičkou se zdraví známým hlasitým klapáním, což kromě zajímavé podívané nabízí i mnoho námětů pro snímky do naší čapí fotosoutěže,“ informoval ředitel ČSO.

Děti, jejich rodiny a školní kolektivy mohou sledovat přílet čápů i dalších vybraných poslů jara i na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá www.springalive.net. Tyto stránky jsou obsahově i vizuálně přizpůsobeny hlavně dětem a učitelům, naleznou zde mimo jiné i hry a školní pracovní listy. V rámci této mezinárodní kampaně probíhá mezi zúčastněnými zeměmi i neformální soutěž v dosažení počtu pozorování, v níž je Česká republika aktuálně na skvělém druhém místě a to právě díky množství pozorování čápů.

Čápi jsou nesmírně atraktivní a jejich pozorování je užitečnou zábavou pro děti i dospělé, má ale kromě radosti z návratu jara ještě další význam. Když budou mít ornitologové přesné zprávy o tom, kde čápi hnízdí, kolik jich je a v jakém stavu je které hnízdo, mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba. Kromě nepřízně počasí jako v minulém roce ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Jen pouhý den před příletem čápů upravili ornitologové takto hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu (viz ilustrační foto).

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je už 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd chybějí. „Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů,“ říká Zdeněk Vermouzek. „Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Rádi bychom proto požádali všechny, kdo o nějakém čapím hnízdě vědí, aby obětovali pár minut a pokusili se zjistit, zda se již čápi vrátili. Do databáze cap.birdlife.cz je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli.“

Naše voda, foto Dana Kořínková

1.4.2014 15.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31