19. 9. 2020

V ČR se opět třou lososi

Je to jen několik týdnů, co vody řeky Kamenice v Českém Švýcarsku osiřely. Jak totiž informuje deník Lidové noviny, desítky lososů obecných, kteří se tam připluli vytřít, po několika dnech zamířily po Labi zpátky do moře.

Ochránci přírody i rybáři jsou ale nadšeni. Návrat lososa do Česka má první konkrétní výsledky. „Bývali v českých vodách vcelku běžnou rybou, vyskytovali se jak v povodí Labe, tak i v povodích Vltavy a Odry,“ přibližuje historii Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku (NP) České Švýcarsko. Jenže stavba překážek na tocích a znečištění řek zavinily jejich úhyn. „Poslední losos byl v Labi zaznamenán po skončení druhé světové války,“ doplňuje Benda.

To je naštěstí už minulost. Do řeky Kamenice se letos na několikadenní tření jistě vrátilo minimálně deset lososů. Experti správy národního parku odhadují, že další desítky unikly zraku strážců i technice.

Sčítač instalovaný na rybím přechodu v Lachsbachu několik kilometrů níže po toku Labe registruje mezi 30 až 40 vracejícími se lososy. „Poměrně dobrý přehled poskytuje sčítač v německém Geesthachtu, který každoročně zaznamenává zhruba tisícovku lososů. Ti pak putují dále ke svým trdlištím, část z nich se však možná tře přímo v Labi,“ vypočítává Benda. K definitivnímu návratu a opětovnému „osamostatnění“ lososa chybí ještě jedna zásadní věc. Od roku 1997, kdy se ochránci snaží o vysazení této velké ryby do českých řek, totiž musí každoročně asistovat jejímu tření.

Na přelomu dubna a května vypouštějí rybáři do Kamenice a Ještědského a Libockého potoka téměř 200 tisíc lososích plůdků z německé líhně. A dalších deset tisíc rybiček pak ještě na podzim. „Zřídka se podaří nějaký druh navrátit do přírody během jednotek let. Určitě je třeba počítat s desetiletími v závislosti na mnoha faktorech. Počínaje zprůchodňováním vodních toků a regulací mořského rybolovu konče,“ uzavírá Benda.

Zdroj: www.lidovky.cz, ilustrační foto NP České Švýcarsko

30.12.2013 12.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4