1. 6. 2020

V ČR byl další orel mořský otráven zakázaným karbofuranem

Policie se zabývá dalším nálezem mrtvého dravce s důvodným podezřením na otravu. Informovala o tom Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické (ČSO).

Mrtvý orel mořský objevený na Strakonicku je jen za tento rok s největší pravděpodobností již osmnáctou obětí otrávených nástrah, které berou velmi brutálním způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců. Orel si zřejmě přinesl část návnady na místo, kde se jejím pozřením otrávil. Zbytek nástrahy se smrtelně jedovatým karbofuranem tak může stále být v širším okolí nálezu a ohrožovat další dravce, ale i jiné živočichy včetně člověka. Lidé by se v případě podezřelého nálezu návnady nebo uhynulého zvířete neměli ničeho dotýkat, ale měli by neprodleně volat policii a ČSO.

Mrtvý orel mořský s podezřením na otravu byl nalezen poblíž obce Třebohostice na Strakonicku. Na místo byla přivolána Policie ČR a také specializovaná „psí jednotka“ České společnosti ornitologické. „Orla našel náhodou místní mladý muž při venčení psů. Pták ležel uprostřed louky a bylo velké štěstí, že se ho nálezce a jeho psi ani nedotkli,“ uvádí Hlubocká.  Podle polohy ptáka na břiše s roztaženými křídly a zatnutými pařáty, se s velkou pravděpodobností jedná o dalšího dravce otráveného zakázaným jedem karbofuranem. Pták se ve velkých křečích za plného vědomí postupně udusil.

„Otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání může jít člověk na osm let do vězení, přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně extrémně vzácných a ohrožených dravců. Jen orlů mořských zlikvidují traviči v Česku třeba i více než deset ročně,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. Za letošní rok už ornitologové zaznamenali 3 orly mořské, 11 kání lesních, 2 krkavce, lišku a kunu, kteří byli s největší pravděpodobností otráveni.

Ornitologové znají díky kovovému kroužku Kroužkovací stanice Národního muzea, kterým byl pták označen, i jeho historii. „Byl to dospělý osmiletý pták, který byl okroužkovaný jako mládě v jižních Čechách. Touto dobou už mohl mít partnera a připravovat se na hnízdění. Velkou část života měl ještě před sebou – pokud by ho někdo tak barbarským činem nesprovodil ze světa, mohl žít klidně dalších deset-dvacet let,“ vysvětluje Vermouzek.

O posledním nálezu se Hlubocká nedozvěděla obvyklou cestou přes e-mail nebo telefon, ale díky sociálním sítím. Člověk, který orla našel, dal jeho fotografii na facebook a doplnil ji dotazem, co s tím má dělat. „Díky zapojení několika lidí v různých facebookových skupinách jsem získala kontakt na nálezce a ten už mě dovedl na přesné místo nálezu. Místo i nejbližší okolí jsem prohledala se Samem – retrívrem speciálně vycvičeným na hledání otrávených nástrah a uhynulých zvířat. Žádná další zvířata ani samotnou návnadu jsem ale nenašla,“ popisuje Hlubocká. Případem se nyní zabývá kriminální policie.

Vzhledem k tomu, že se nástrahu terénní jednotce nepodařilo dohledat, je možné, že si pták její část přinesl i z několikakilometrové vzdálenosti. V okolí Třebohostic tedy stále existuje riziko, že se zde nachází návnada napuštěná smrtelně jedovatým karbofuranem. Lidé by proto měli dávat dobrý pozor na to, kde se jejich děti a domácí mazlíčci pohybují. V případě podezřelého nálezu návnady nebo mrtvého zvířete by lidé neměli na nic sahat a vše by měli neprodleně ohlásit policii a také České společnosti ornitologické. Na stránkách karbofuran.cz jsou dostupné všechny potřebné informace.

Naše voda, foto (otrávený orel mořský) Pavel Kuncipál

29.3.2018 7.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5