26.5.2017 14.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
ČKD Blansko Engineering zahájilo generální opravu v Kamýku
ČKD Blansko Engineering zvítězila ve výběrovém řízení na generální opravu vodní elektrárny Kamýk na Vltavě. Oprava se týká dvou ze čtyř soustrojí s Kaplanovými turbínami. Celková cena zakázky činí téměř 190 milionů korun, uvedla firma v tiskové zprávě. Investorem je společnost ČEZ.
„Navazujeme na předchozí úspěšné rekonstrukce dalších dvou soustrojí elektrárny Kamýk,“ uvedl předseda představenstva ČKD Blansko Engineering Petr Tesař. Inženýringová firma z Blanska se zaměřuje na hydroenergetiku a je součástí skupiny ENERGO-PRO, nadnárodního provozovatele vodních elektráren se sídlem v Praze. Generální oprava v Kamýku už začala. Rekonstrukce prvního soustrojí bude ukončena do července 2018, druhého o rok později.
Vodní elektrárna Kamýk o celkovém instalovaném výkonu 40 MW je součástí vltavské kaskády, elektřinu vyrábí od roku 1961. Tvoří tandem s další známou vltavskou elektrárnou Orlík. Provoz Kamýku řídí dálkově centrální dispečink vltavské kaskády ve Štěchovicích tak, aby trvale umožňoval najíždění a provoz elektrárny Orlík. Ta se podílí na regulaci výkonu celostátní elektrizační soustavy.
Průtočná elektrárna Kamýk také zabezpečuje vlastní spotřebu Orlíku v případě výpadku napětí v soustavě. Betonová přehrada Kamýku je vysoká 24,5 metru a dlouhá 158 metrů.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Vltava u Kamýku)
26.5.2017 14.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality

Oblíbené budování tůní může krajině spíš škodit než pomáhat, míní experti
Akt. 20.4.2025 9.54Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Kladno znovu vypíše tendr na opravu bazénu Bažantnice
Akt. 19.4.2025 8.22Rubrika: Čistota vody a rekreace