21. 5. 2019

ČIŽP: Znečištění řeky Bystřice je přírodní a souvisí s dešti

Znečištění vody v řece Bystřici, kvůli němuž je asi 1500 obyvatel Domašova nad Bystřicí a tří okolních obcí už skoro dva týdny odkázáno na náhradní zásobování pitnou vodou, je přírodního původu a souvisí s vydatnými dešti. ČTK to dnes řekla Jana Jandová z tiskového oddělení České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Kvalita vody v řece Bystřici se postupně zlepšuje, termín ukončení náhradního zásobování zatím ale podle Moravské vodárenské nelze odhadnout. ČIŽP se o kvalitu vody v řece Bystřici podle Jandové začala zajímat poté, co ji o to požádala bruntálská radnice. Voda v říčním toku i u prameniště v lesích nedaleko Dětřichova nad Bystřicí měla totiž hnědý nádech. Inspektoři proto minulý týden odebrali tři vzorky z různých částí vodního toku Bystřice. “Nebylo zjištěno, že by znečištění pocházelo od nějakého konkrétního znečišťovatele. Bylo výsledkem přírodních procesů. V důsledku dlouhodobých srážek docházelo k nasycení půdy vodou a následnému odtoku vod s hnědým zbarvením dále po proudu,” uvedla Jandová.

Ve všech odebraných vzorcích vody z řeky Bystřice byl podle Jandové zjištěn vyšší obsah takzvaných huminových látek, což jsou organické látky přítomné téměř ve všech přírodních vodách. “Jejich obsah ve vodě závisí na jejich koncentraci v půdě a na době styku s vodou,” řekla Jandová.

Moravská vodárenská přerušila dodávku pitné vody do obcí Domašov nad Bystřicí, Jívová, Horní Loděnice a Hraničné Petrovice v pátek 22. září, protože znečištěnou vodu z Bystřice zatím není možné upravit na parametry pitné vody. Společnost obyvatele Domašova nad Bystřicí a okolí upozornila, aby vodu z vodovodu nepoužívali k pití, vaření ani oplachování nádobí. Podle mluvčí Moravské vodárenské Markéty Bártové se kvalita vody v Bystřici už zlepšuje. “Nicméně čekáme na výsledky rozboru dalších odebraných vzorků, takže pokračujeme v náhradním zásobování pitnou vodou,” uvedla Bártová. Dodala, že náhradní zásobování Moravská vodárenská ukončí poté, co vzorky budou odpovídat vyhlášce stanovující parametry pitné vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (znečištěná voda) Naše voda – Nina Havlová

4.10.2017 15.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2