5.8.2021 13.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace
ČIŽP zjišťuje větší nedostatky v provozování ČOV u malých společností
Větší nedostatky v provozování komunálních čistíren odpadních vod (ČOV) zjišťuje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) opakovaně u ČOV v kategorii od 500 do 10 000 ekvivalentních obyvatel (EO) u těch ČOV, které jsou provozovány obcemi, městysy nebo dobrovolnými svazky obcí. Vyplývá to z výroční zprávy ČIŽP za 2020.
Kontrola nejvýznamnějších komunálních ČOV velikosti nad 10 000 EO
V roce 2020 bylo provedeno 124 kontrol komunálních ČOV nad 10 000 EO (z důvodu nepříznivé epidemiologické situace nebylo provedeno 22 plánovaných kontrol). U zdrojů této kategorie nedochází k častým a významným porušením vodního zákona. Na základě výsledků kontrol realizovaných v roce 2020 a kontrol z předešlých období bylo uloženo sedm pokut, které v roce 2020 nabyly právní moci v celkové výši 150 000 Kč. Pokuty byly uloženy za překročení povolených emisních limitů znečištění stanovených ve vodoprávních povoleních a za neplnění povinnosti dodržovat podmínky, za kterých byly konkrétní ČOV povoleny a uvedeny do provozu. U ČOV velikosti nad 10 000 EO jsou prováděny kontroly v pravidelných intervalech, z výsledků jednoznačně vyplývá, že zrealizovanými rekonstrukcemi stavebních i technologických celků ČOV a s využitím nejlepších dostupných technologií dochází k postupnému zlepšování kvality vypouštěných odpadních vod na výstupu z ČOV, a tím i k výraznému snížení vypouštěného znečištění do vod povrchových.
U všech komunálních ČOV této kategorie byly zkontrolovány bilanční údaje za rok 2019, ze kterých vyplývá, že bylo vyčištěno 3,41 milionu metrů krychlových odpadní vody a účinnost čištění městských odpadních vod u těchto ČOV byla 98,6% v ukazateli BSK5, 95,4% v ukazateli CHSKCr, 98,03% v ukazateli NL, 81,9% v ukazateli Ncelk. a 89,2% v ukazateli Pcelk..
Kontrola komunálních ČOV v kategorii od 500 do 10 000 EO
V roce 2020 bylo v rámci tohoto úkolu provedeno celkem 234 kontrol, z toho 52 neplánovaných. Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace nebylo provedeno 63 plánovaných kontrol. V roce 2020 nabylo právní moci 51 rozhodnutí o pokutě v celkové výši 1 873 000 Kč, dalších 13 správních řízení o pokutě dosud není ukončeno. Nejčastějším přestupkem je stále se opakující překračování povolených emisních limitů znečištění a vypouštěného objemu odpadních vod, dále nedodržení četnosti odběru kontrolních vzorků, vypouštění odpadních vod bez povolení vodoprávního úřadu nebo chybějící platné povolení vodoprávního úřadu k vypouštění odpadních vod z odlehčovacích komor, které nechrání stoky jednotné kanalizace před hydraulickým přetížením, do vod povrchových.
Z výčtu pokut vyplývá, že větší nedostatky v provozování ČOV této kategorie se vyskytují trvale a pravidelně u těch čistíren, které jsou provozovány obcemi, městysy nebo dobrovolnými svazky obcí. Vodárenské společnosti na základě dlouhodobých zkušeností, odbornosti pracovníků, rozsahem a dostupností technických prostředků většinou provozují čistírny bez větších nedostatků a bez technologických výkyvů s vlivem na jakost vypouštěných odpadních vod. Je zřejmé, že nakládání s odpadními vodami v menších obcích může do budoucna představovat riziko pro životní prostředí a vyžaduje si důrazný inspekční dozor. S nárůstem veřejného zájmu o vodu (včetně intenzifikace či výstavby ČOV) v posledních několika letech výrazně narůstá počet neplánovaných inspekčních kontrol založených na podnětech občanů.
Zdroj: Naše voda – Výroční zpráva ČIŽP za rok 2020, ilustrační foto (malá ČOV) Naše voda – Nina Havlová
5.8.2021 13.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality

Ochrana proti velké vodě pro Nové Heřminovy je zásadní
Akt. 22.4.2025 6.39Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace