23. 9. 2018

Čížovský rybník zůstane po výlovu až do jara vypuštěný

Všichni, kdo v posledních týdnech zašli k Čížovskému lesnímu rybníku, viděli jen vypuštěnou nádrž. Jak totiž informuje nejnovější vydání bulletinu E-listí Národního parku (NP) Podyjí, druhý největší rybník v Podyjí ponechají správci NP po výlovu bez vody až do jara.

Rybník se tak podle správců zbaví dravých a invazních ryb a zůstane skvělým místem k životu pro řadu zvláště chráněných rostlin a živočichů. Čížovský lesní rybník je totiž významný především svými rozsáhlými porosty vodních rostlin a i tím, že zde žije velké množství jedinců druhové skupiny čolka velkého. Hospodaření na něm je tak podřízeno ochraně těchto druhů. A právě pro ně je velkým nebezpečím vysoký počet dravých ryb. Správci parku proto jednou za tři až čtyři roky nádrž vypustí a dravé ryby vyloví.

FOTOGALERIE: Podivejte se na fotky a krátké video z výlovu

V rybníce bylo letos nejvíce línů. Plavaly tu ale i štiky, plotice, cejni, invazní karasi stříbřití a velké množství okounů. Kvůli okounům zůstane rybník bez vody až do jara. V bahně a pod rostlinami totiž zůstalo velké množství malých ryb. Obsádka okounů se tak účinně omezí. Překvapivě nebyla v nádrži ani jedna dravá střevlička východní.

Šíření invazních druhů ryb střevličky východní a karase stříbřitého je v poslední době problémem všech vodních ploch v národním parku. Pro potlačení těchto druhů v povodí Klaperova potoka správci parku postupně vylovili nádrže nad Čížovským lesním rybníkem (rybník Pod Lesnou a Protržený rybník). Protože invazní druhy dokáží přežít i dlouhou dobu jen v mělkých kalužích vypuštěného rybníka, zůstaly rybníky po celou sezónu bez vody a napuštěny byly až následující podzim.

Podobné to bylo i s Čížovským lesním rybníkem. Po opravě hráze a odbahnění nádrže v letech 2003 a 2005, do něj nedávala správa národní parku žádnou rybí obsádku. Během terénních obchůzek však strážci pozorovali ve vodě větší množství ryb. Rybník se tak lovil už v roce 2010. Tehdy zde byli tolstolobici, štiky, karasi stříbřití, kapři, okouni, líni, perlíni nebo střevličky východní. Do rybníka se vrátili pouze líni. Spolu perlínem ostrobřichým jsou totiž vhodní obyvatelé podobně obhospodařovaných rybníků.

Zdroj: E-listí NP Podyjí, foto: Výlov Čížovského lesního rybníka, autor Robert Stejskal

14.11.2013 16.24, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >