18. 9. 2018

V čistírně odpadních vod v Novém Jičíně odstartoval významný investiční projekt

Osmnáct milionů korun bude stát výstavba dešťové zdrže a rekonstrukce hrubého čištění v čistírně odpadních vod (ČOV) v Novém Jičíně. Informoval o tom dnes mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt s tím, že hotovo bude do konce roku.

Investiční akce, díky níž bude ČOV v Novém Jičíně schopna i při intenzivních srážkách zachytit a akumulovat odpadní vody, byla zahájena v polovině června. Jejich následným vyčištěním bude eliminováno vypouštění znečištění za dešťů do málo vodného toku Jičínky. Jde tak o další příspěvek společnosti SmVaK Ostrava pro zlepšování životního prostředí v regionu. „Naším hlavním cílem je zajistit, aby dešťová zdrž dokázala zadržet silně znečištěné odpadní vody při začátku vydatného deště a srážek. Následně je budeme moci vyčistit a zabráníme odtoku znečištění do místního toku, který má v létě jen minimální průtok,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Kromě výstavby dešťové zdrže dojde k úpravě objektu hrubého předčištění. Do dešťové zdrže budou vody v případě potřeby čerpány pomocí šnekových čerpadel, která budou zabezpečena také náhradním zdrojem elektrické energie, pro případ jejího výpadku ze sítě. Plnění a vyprazdňování zdrže zajistí regulační armatury a elektropohony. Po skončení deště bude odpadní voda přečerpána zpět do standardní technologie a vyčištěna.

„Oblasti čištění odpadních vod přikládáme velký význam, bereme ji jako náš příspěvek pro zlepšování životního prostředí v regionu. Investice v Novém Jičíně je významná, ale rozhodně není jediná. V současnosti například také opravujeme aktivační nádrže v čistírně odpadních vod ve Frýdku-Místku, abychom proces čištění ještě zefektivnili. V čistírně odpadních vod Karviná jsme začali budovat postdenitrifikační nádrž, dokážeme pak ještě lépe z odpadní vody odstraňovat dusík,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Naše voda, foto (ČOV Nový Jičín) SmVaK

27.6.2017 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >