9. 7. 2020

23.12.2018 9.54, Rubrika: Vodovody a kanalizace

V čistírnách odpadních vod končí ročně 140 tun zbytků léčiv

Evropská Komise dosud nepředložila dokument týkající se strategického přístupu k léčivým přípravkům v oblasti životního prostředí. Píše o tom ve svém článku v prosincovém vydání časopisu Sovak vydávaný Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) předsedkyně odborné komise laboratoří SOVAK ČR Radka Hušková.

Komise nicméně podle Huškové sdělila na listopadové konferenci evropských vodohospodářských organizací (EurEau), že téma by mělo dokončit nizozemské předsednictví EU. Na konferenci prezentovaný nizozemský dokument k problematice snížení pozůstatků léčiv ve vodě uvádí, že například lidé v Nizozemsku berou stále více léků. „Odhaduje se, že nejméně 140 tun zbytků léčiv (bez metabolitů a rentgenových kontrastních látek) se vypustí do povrchových vod prostřednictvím městských ČOV,“ píše v článku Hušková.

Z ČOV (čistírny odpadních vod – pozn.red.) odtékají také malá množství antibiotik, což vytváří potenciál, aby takto dotované vody působily jako zásobník pro bakterie s antibiotickými rezistenčními geny (AMRs). Farmaceutické zbytky se také nacházejí v pitné vodě – nepochybně v tak malých množstvích, že lze vyloučit jakékoli škodlivé účinky.

Odhaduje se, že do kanalizace je každoročně spláchnuto nejméně 30 tun kontrastních látek. Tyto látky jsou podávány ve vysokých dávkách, jsou mobilní a snadno procházejí úpravou odpadních vod. Celkově tato média nepředstavují ekologický problém, protože se jedná o látky přiměřeně inertní ovlivňující organismy pouze ve vysokých koncentracích. Hrozí ale nebezpečí, že tyto látky budou v životním prostředí kumulovány, protože se snadno neodbourávají.

K problematice by měl být nastaven komplexní přístup skládající se z postupných kroků. V Nizozemsku byl zahájen implementační program do roku 2022 a představuje úzkou spolupráci všech zúčastněných stran. Některá opatření se provádějí v jednotlivých fázích řetězce, jako je vývoj a povolení a předpis a použití, zpracování odpadu a odpadních vod. Jiné akce zachycují řetězec jako celek. V celém řetězci činností je nezbytné zajistit monitoring zbytků léčiv. Velmi důležitou roli hraje osvěta a komunikace.

Zdroj: časopis Sovak 12 – 2018 (redakčně kráceno), ilustrační foto (malá úpravna vody) Naše voda – Nina Havlová

23.12.2018 9.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2