22. 7. 2019

Čistírna bez dotací? To není reálné, shodují se malé obce

Podivice, Holušice i Koberovice, malé vesnice ležící v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov na řece Želivce, řeší, jak se postavit k výzvě od Povodí Vltavy. To po nich žádá, jak připomíná Pelhřimovský deník, aby vážně přemýšlely nad budování čistíren odpadních vod.

Problém je ale v tom, že objem dotačních peněz, bez nichž se malé obce do tak nákladného projektu pustit nemohou, závisí i na počtu obyvatel ve vesnici. „Čistírnu odpadních vod bychom chtěli postavit v našich dvou místních částech, Podivicích a Holušicích. Přitom každá vesnice musí mít vlastní čistírnu. Jenže jsme odkázáni na dotaci, ze svých zdrojů nejsme schopni stavby zaplatit,“ potvrdil starosta Kaliště Pavel Kutiš. Háček je ale v tom, že Podivice s Holušicemi mají dohromady kolem padesáti obyvatel a současné dotační tituly podle starosty nahrávají obcím s výrazně vyšším počtem obyvatel. Stejně se vyjádřil i starosta Koberovic, které i s místními částmi Lísky a Lohenice čítají kolem sto padesáti lidí. „Žádost o dotaci na projekt čistírny odpadních vod jsme podali. Čistírna je tu nutná, ovšem v této souvislosti se častěji podporují velké obce. Na ty malé se trošku zapomíná,“ přemítal koberovický starosta Miroslav Chadim.

Ministr zemědělství Marian Jurečka již dříve naznačil, že by skutečně chtěli prioritně financovat právě kanalizace a čistírny odpadních vod. „Připravuje se konkrétní postup pro obce. V oblasti totiž dochází k erozi půdy, nejsou tam čistírny odpadních vod, kanalizace, a dochází tak ke znečišťování vodních toků, a tím pádem i Želivky,“ komentoval ministr Jurečka. Přitom co nejlepší čistění vod v této lokalitě je v zájmu půl druhého milionu lidí, do jejichž domácností proudí pitná voda právě z vodárenské nádrže Švihov na Želivce. Do Želivky se vedle Lohenického potoka u Koberovic vlévá také Podivický potok. Holušický potok ústí do Lohenického potoka.

Zdroj: Pelhřimovský deník, (redakčně kráceno) ilustrační foto Naše voda

13.4.2016 8.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4