15. 7. 2020

Chytré vodoměry pomáhají mimo jiné okamžitě odhalit havárie

O výhodách projektů Smart metering v ČR i v zahraničí přednášel dnes v rámci odborného programu veletrhu VODOVODY-KANALIZACE Petr Sýkora ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Využití smart technologií přitom podle něj neustále roste.

Pod vedením Sýkory například zaměstnanci z útvaru technické podpory a metrologie PVK nedávno zprovoznili a předali do užívání smart vodoměry v Hradci Králové. Královéhradecká provozní, a.s., se rozhodla nasadit moderní smart technologie pro dálkové odečty na více než 90 místech.

Chytré vodoměry posílají prostřednictvím pevné radiové sítě svůj stav do centrály ke zpracování a informují tak vodohospodářskou společnost o aktuální spotřebě vody v konkrétních lokalitách. Tyto informace mohou využívat i sami spotřebitelé pitné vody prostřednictvím služby Voda on Line. Díku tomu zákazník získává detailní údaje o průběhu své spotřeby vody v reálném čase v podobě přehledných tabulek a grafů a také může sledovat spotřebu vody v podobě automatického upozornění na anomální stavy. Sledovat spotřeby a alarmové stavy je možné i prostřednictvím mobilní aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS.

PVK spolu s Veolií vyvíjejí smart technologie v oblasti měření spotřeby vody už dlouhodobě. Systém je unikátní díky jeho komplexnosti a napojení až na ZIS. Plošně tyto chytré technologie on-line dálkových odečtů vodoměrů byly instalovány na Sokolovsku a Chebsku. „Také v Praze se přikročilo k postupnému osazování smart vodoměrů ve vybraných lokalitách. K dispozici máme přes 35 bran, které obhospodařují přes 1 200 vodoměrů připojených k nejnovější platformě smart meteringu. Každý den se počet dálkově odečítaných měřidel zvyšuje,“ vysvětluje Sýkora.

„Hlavní výhodu nasazení „smart meteringu“ spatřujeme v on-line přehledu o stavu spotřeby vody bez nutnosti ručního odečtu a z toho vyplývající úsporu provozních nákladů společnosti. Nastavení alarmových stavů při nadměrném odběru a upozornění, že se může jednat o závadu a havarijní únik vody. Dále sledujeme desítky elektroměrů a máme tak k dispozici přehled o spotřebované elektrické energii technologických celků. Každý den je sledován stav připojených zařízení, zdali jsou funkční a pracují. V případě poruchy na místo vyjíždí technik a problém odstraní,“ popisuje praktické využité technologie Sýkora.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

24.5.2017 11.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2