5.5.2017 19.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Chytrá řešení a technologie jsou jedinou cestou ze „suché“ krize
Hlavním tématem, které rezonovalo letošní mezioborovou konferencí Voda základ života 2017, byla přístup k vodě ve městech a šedá voda. Odborníci se shodli, že problematika hospodaření s vodou v městech a na zastavěných plochách se opírá nejen o nové technologie a přístupy v urbanizaci, ale především v edukaci veřejnosti.
Informoval o tom za organizátory konference Olga Kuneąová.
Druhý ročník zasedání pořádala stejnojmenná nezisková organizace Voda základ života a zaštítil ji ministr životního prostředí Richard Brabec, pro kterého je tematika vody stěžejním bodem agendy.
Vodu, která odtéká z umyvadel, sprch, van, praček nebo myček, nazýváme vodou šedou. Jedná se o splaškovou vodu, která ale neobsahuje fekálie nebo moč. Velkou část šedé vody lze využít jako vodu provozní, která se hodí pro splachování toalet nebo zalévání zahrad. Skutečnost, že je třeba chovat se při nakládání s vodou zodpovědně, dokládají průměrná čísla. Každý z nás spotřebuje denně přes 100 litrů vody: z toho vychází průměrně jen kolem 10 litrů na pití a vaření. Největší část zbylé vody připadne na osobní hygienu a splachování toalet (dohromady až 60 %), praní prádla (10 %) a zalévání (cca 6 %).
Ministr životního prostředí Richard Brabec na setkání s odborníky vyzdvihl, že se problematika sucha dostala do povědomí lidí, protože sucho je plíživé a o to nebezpečnější. Z ČR všechna voda odtéká, navíc jsme v posledních 100 letech odváděli vodu přes meliorace. Naše přístupy se v posledních pár letech mění a musí dále změnit i do budoucna. „MŽP spolu s MZe připravuje koncepci ochrany ČR před suchem, kterou má ještě letos projednat vláda. Připravili jsme soubor dotačních programů, ze kterých mohou na boj se suchem čerpat finanční prostředky obce, kraje, podnikatelské subjekty, ale nově i občané, kteří si mohou požádat o dotaci z programu Dešťovka. Změnit se ale musí i praxe, potřebujeme nové přístupy i ze stran úředníků. Dobrým příkladem jsou pak bohaté a praktické zkušenosti s adaptací měst na změnu klimatu nebo v oblasti hospodaření s vodou ze zahraničí, např. z Německa či Izraele,“ řekl také ministr.
K tematice vody a výroby ve městech přispěl Torben Emborg, generální ředitel společnosti Nestlé Česko a Slovensko: „Dlouhodobě spolupracujeme s mladými lidmi a snažíme se je motivovat k pro-environmentální činnosti. Náš projekt „Pro vodu“ letos ocenil trojici studentů z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kteří přinesli inovativní řešení do střediska ekologické výchovy Hl. města Prahy, Toulcův dvůr. Navrhli efektivní zachycení dále použitelné dešťové vody, které může být realizováno do dvou let.“
„Věřím tomu, že naše platforma napomáhá změně dosavadního chování české veřejnosti, u které není důvodem proč neplýtvat vodou na prvním místě snížení zátěže životního prostředí, nebo obava z nedostatku vody,“ řekl Jiří Hauptmann, předseda správní rady Voda základ života. „V průzkumu společnosti Ipsos jsme zjistili, že hybatelem pro vodní úspory je v českých domácnostech spíše jen snaha ušetřit peníze než životní prostředí. Je smutné, že 41 % populace nad otázkami šetření vodou nikdy nepřemýšleli,“ dodal.
Naše voda
5.5.2017 19.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Aktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě