26. 8. 2019

Do chráněné krajinné oblasti u Čertova jezera vnikla kolona luxusních vozidel

V těsné blízkosti Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, kam je samozřejmě vjezd zakázán, se minulou sobotu prohnala kolona luxusních vozů BMW. Informoval o tom mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek s tím, že případ vyšetřuje Policie ČR.

Neuvěřitelné hulvátství, drzost a arogance k základním pravidlům ochrany přírody i principům slušného chování – tak hodnotí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava šokující informaci, kterou Správě šumavského parku předal Václav Vetýška z Plzně. Ten jako dlouholetý milovník a znalec Šumavy minulou sobotu (28.9. 2013) absolvoval se svými přáteli výstup na horu Ostrý z německé strany. Z vrcholu Ostrého pak přešli na naši českou stranu. Na cestě od Černého jezera čekal celou skupinu šok, ze kterého se dlouho nemohla vzpamatovat. Asi v polovině cesty do Špičáckého sedla na silnici potkali zhruba 20 luxusních vozů značky BMW.

„Je to pro mě absolutně neuvěřitelná zpráva. Máme občas problémy s jednotlivými černými vjezdy terénních motorek. V zimě v ojedinělých případech řešíme protizákonné prohánění sněžných skútrů v národním parku. Ale aby do lesa a do národní přírodní rezervace vjela kolona BMW kabrioletů, tak to mně osobně vyrazilo dech,“ doplňuje Mánek. K celému incidentu došlo na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Lesy patří společnosti Lesy ČR a Správa CHKO Šumava dohlíží na dodržování pravidel ochrany přírody.

„Vjezdu od Špičáckého sedla nově brání závora, kterou sem umístili správci území, LS Železná Ruda státního podniku Lesy České republiky. Někdo ji úmyslně otevřel, vypáčil nebo zapomněl zamknout. Vše je v šetření Policie ČR. Správa Chráněné krajinné oblasti v současné době podniká všechny kroky ke zjištění o jaká vozidla a řidiče šlo, a je připravena postupovat proti nim plně v rámci kompetencí vyplývajících ze zákona č. 114/1992 Sb,“ říká Václav Braun, náměstek ředitele pro státní správu. Za takové jednání hrozí jednotlivým řidičům za nezákonný vjezd pokuta ve výši až padesát tisíc korun. Pokud by se jednalo o organizovanou akci pořádanou právnickou osobou, lze uložit pokutu až do výše dvou miliónů korun.

Naše voda, foto NP Šumava

4.10.2013 9.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1