20.12.2019 10.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Chotěbořská základní škola začne využívat dešťovou vodu ze střech
Chotěbořská Základní škola Buttulova začne využívat dešťovou vodu ze střech ke splachování na toaletách. Voda zachycená v nádrži by přes léto mohla například sloužit i k zalévání městských záhonů a trávníků. Na projekt skoro za milion korun dostala radnice dotaci, uskuteční ho v příštím roce. ČTK to dnes řekl starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).
„Je to pro nás taková pilotní záležitost, ověření, jestli to bude vůbec fungovat,“ řekl starosta. Do školy chodí okolo 350 dětí. Na využívání dešťové vody už byla budova připravená při opravách sociálních zařízení. „Teď se vybuduje systém zachycení vody, bude napojený na stávající rozvody,“ řekl Škaryd.
Z předpokládaných nákladů projektu 940.000 korun pokryje 85 procent dotace z programu Životní prostředí. „Nerealizovali bychom ho bez dotace, protože návratnost tam je poměrně dlouhá,“ uvedl Škaryd. Využívání dešťové vody, která bez užitku odtéká do kanalizace, by podle něj ale mohlo pomoci šetřit pitnou vodu.
Do Chotěboře teče pitná voda z pramenišť u Podmoklan v Železných horách vzdálených okolo deseti kilometrů. I tam se hladina podzemní vody v minulých suchých letech o něco snížila. „Deficit tam určitý je, ale zatím se nestalo, že by tady ta voda nebyla,“ řekl starosta. Doplnil, že vodárenská soustava je propojená tak, že by se do města případně dala přivést pitná voda i z přehrady Švihov.
Dešťovou vodu už na Havlíčkobrodsku využívá obec Okrouhlice, systém je v nové budově základní školy. Vodou ze střech se splachují toalety a zalévá zahrada. „My jsme se před čtyřmi lety potýkali s nedostatkem pitné vody a já si myslím, že s pitnou vodou je potřeba šetřit,“ řekl ČTK starosta Lubomír Pospíchal (bezpartijní) při zářijovém otevření školy.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
20.12.2019 10.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality

Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu Střekov
Akt. 25.3.2023 15.20Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tisíce lidí zamířily k přehradám ve správě Povodí Odry
Akt. 25.3.2023 15.19Rubrika: Přehrady a vodní díla