20. 10. 2018

Chorvatsko má zájem o zkušenosti ČR v čištění odpadních vod

Tuzemští vodohospodáři by měli v příštích letech působit v Chorvatsku jako poradci při privatizaci tamní vodovodní sítě i jako dodavatelé projektové dokumentace k výstavbě čistíren odpadních vod. V rozhovoru pro portál Naše voda to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák.

Chorvatský trh je tak šancí pro celou řadu tuzemských firem. Podle Baráka jde například o výstavbu malých čistíren odpadních vod (ČOV) pro několik desítek obyvatel nebo dodávky projektové dokumentace pro větší vodohospodářské stavby. V první fázi má ale Chorvatsko zájem o poradenství při privatizaci tamních vodovodních a kanalizačních sítí. „Je teprve privatizace čeká, stejně tak jako čekají na finanční prostředky z EU na investice do čištění vod,“podotýká předseda SOVAK.

Tuzemské fimy přitom na investice do výstavby nebo obnovy chorvatské vodohospodářské infrastruktuy nemají. „My tam můžeme působit především jako konzultanti, a o to má chorvatská strana velký zájem,“ říká Barák.

Mise chorvatských vodohospodářů v ČR se uskutečnila ve dnech od 24. do 26. května 2011. V rámci cesty proběhla návštěva veletrhu WATENVI a jednání s řadoučeských firem a institucí v Brně a Praze. Chorvatsko totiž bude muset do roku 2023 splnit podmínky, ke kterým se v oboru životního prostředí zavázalo před vstupem do EU.

Členové delegace se kromě formálních setkání s nejvyššími představiteli SOVAKU v ČR setkali i s představiteli českých firem, které mají zájem působit nebo jižpůsobí na chorvatském trhu. Jedná se o firmy Eurovision, Fortex, Kubíček, Asio, ENVItech Bohemia a jiné. Chorvatské odborníky zajímaly nejnovější technologie úpravy vody a čištění, v současnosti probíhá korespondenční upřesňování obrysů možné spolupráce na komplexu malých pobřežních čistíren odpadních vod v okolí Poreče na poloostrově Istrija, kde bude třeba použít technologii membránového čištění.

Česko-chorvatská spolupráce v oblasti vodohospodářství se systematicky rozvíjí od roku 2007, kdy se uskutečnila první exkurze chorvatských vodohospodářů do Brna, Příbrami a Prahy. Od té doby se podařilo prezentovat české firmy a instituce na třech významných konferencích. Výsledkem je povědomí chorvatských expertů o úrovni zkušeností a kvalitě českých firem i konkrétní projekty, na kterých české a chorvatské firmy společně pracují.

Petr Havel

3.6.2011 10.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >