4. 6. 2020

ČHMÚ: Z dešťů v minulém týdnu odtekly do řek jen 4 procenta vody

Podle zjištění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se většina vody, která spadla na území ČR v minulém týdnu, vypařila nebo vsákla do půdy. Informuje o tom týden.cz.

ČHMÚ zveřejnil osm míst na různých řekách a ke každému přiřadil, kolik spadlé vody toků odteklo. Nejvyšší podíl – šest procent – vyšel u východočeské řeky Javíčka na stanici Chornice. U řeky Olšavy v Uherském Brodě stojí údaj, že z napršených 104,6 milimetrů srážek (tedy 104,6 litrů na metr čtvereční) odtekly jen 3,2 milimetry, tedy 3,1 procent. Průměr ze všech osmi míst pak vychází na zhruba 4 procenta vody, která odtekla do řek. „Prakticky veškerá srážková voda se buď vsákla do půdy, nebo se vypařila. Přechodné a nevýznamné zvýšení hladin toků bylo vyvoláno převážně odtokem z nepropustných nebo málo propustných ploch v zastavěných územích,” uvedl hydrometeorologický ústav.

Naměřené údaje tak podle ústavu navíc ukazují, jak velké sucho v Česku v létě nastalo a jak velké množství vody je v takové situaci půda schopná absorbovat. Zároveň je to odpověď na otázku, která se v souvislosti se suchem objevila, zda vyschlá půda bude schopná vsakovat srážky, nebo jestli se na ní vytvoří nepropustná “slupka”, po níž bude voda rychle stékat. “Pokud tento jev nastal, šlo jen o nevýznamnou část povodní, a nikoli o typický průběh,” konstatoval ČHMÚ.

Česko zasáhlo v létě rekordní sucho a vedro, teploty několikrát atakovaly dokonce čtyřicítku. Na mnoha místech republiky, například ve středních Čechách nebo na jižní Moravě, bylo dokonce tak málo vláhy, že některé rostliny a plodiny začaly uvadat. V řekách bylo zase od deseti do padesáti procent vody v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry. Snížily se i hladiny podzemních vod, což například znamená, že na některých místech lidem vysychaly studně a radnice musely objednávat cisterny.
Kvůli extrémnímu vedru na mnoha místech hořely lesy, pole a louky. Hasičský záchranný sbor oznámil, že například v červenci byly dny, kdy se počet požárů vyšplhal až na trojnásobek dlouhodobého průměru. Celkově vyjížděli hasiči k 2621požárům, přičemž loni to bylo zhruba o tisícovku méně. “Letošní červenec byl také nejtragičtější, co se týká obětí požárů. Těch bylo za jediný měsíc dvacet a 145 lidí se při požárech zranilo,” sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Zdroj: www.tyden.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.8.2015 13.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5