3. 6. 2020

Čeští vědci zkoumají unikátní nález sto let starých piv ze záhlinického pivovaru

Tým vědeckých pracovníků z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s. (VÚPS) zkoumá ojedinělý nález piv, které byly v minulých dnech náhodou nalezeny pří rekonstrukci dávno zaniklého pivovaru v Záhlinicích na Kroměřížsku. Informoval o tom šéf VÚPS František Frantík.

Dvě piva, světlé a tmavé nesou na láhvích o objemu 0,7 litru embosovaný nápis Pravovárečný pivovar Záhlinice a jedna láhev se světlým pivem nápis Pivovar Holešov. Výzkumníci pod vedením Jany Olšovské a Dagmar Matoulkové prozkoumají fyzikální vlastnosti a chemické složení přibližně sto let starých piv, která jim předal k výzkumu jeden z majitelů pivovaru Aleš Přinosil, jednatel společnosti Raven Trading s. r.o. Firma totiž plánuje po rekonstrukci, která má skončit v příštím roce, obnovit výrobu piva v minipivovaru, který nahradí pivovar zaniklý v roce 1925. Otevření a první degustace nalezených piv byl přítomen i prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

„Za téměř 130 let existence našeho výzkumného ústavu jsme doposud nikdy neměli příležitost prozkoumat takový historický nález, jakými jsou přibližně sto let stará piva,“ objasňuje Karel Kosař, ředitel VÚPS. „Je pravdou, že mnozí ctitelé piva by nejraději nalezená piva podrobili osobní degustaci, ale nalezený objem umožní jen velmi pečlivé a komplexní laboratorní analýzy. I tak očekávám s velkým napětím, co nám zkoumání přinesou,“ dodal Kosař.

“Pokusíme se pomocí nejmodernějších přístrojů a vědeckých metod, které máme u nás k dispozici, poodhalit z jakých surovin a jakým způsobem byla piva vyrobena a vyhodnotit je z hlediska fyzikálně-chemického i mikrobiologického. Také se pokusíme prozkoumat senzoricky aktivní látky a odhadnout původní typ piva,” uvedla Věra Hönigová, manažerka výzkumu VÚPS. Výzkumníci se podle ní pokusí najít pojítko mezi současným Českým pivem a těmito historickými pivy a provést celou řadu kvalitativních srovnání. Výsledky výzkumu, o němž se předpokládá, že zaujme nejen naši, ale i mezinárodní odbornou veřejnost budou publikovány v odborných vědeckých médiích.

K prvnímu zasedání Zařizujícího výboru Rolnického akciového pivovaru se sladovnou v Záhlinicích došlo 25. února 1895 a se stavbou pivovaru se započala již v dubnu. V únoru roku 1896 se již mohly ochutnat dva druhy piv, tehdejší terminologií pivo obyčejné, odpovídající dnešnímu výčepnímu a pivu bock, dnešnímu ležáku. Plánovaný výstav pivovaru 40 000 hl však nebyl nikdy dosažen. V poslední kampani let 1921/1922 bylo uvařeno pouhých 700 hl. piva a tak byla v roce 1921 výroba zastavena. V roce 1925 byl pivovar definitivně zrušen. Není bez zajímavosti uvést, že jeden z předních českých malířů Mikoláš Aleš v roce 1896 vytvořil pro akciový pivovar v Záhlinicích reklamní plakát, který se podařilo zachovat.

Naše voda, foto (záhlinické pivo) PORT, s.r.o.

10.4.2015 11.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5