19. 5. 2019

Čeští experti se od příštího roku zapojí do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu

Špičkoví čeští odborníci se zapojí do klimatických misí v rozvojovém světě. Umožní jim to dohoda, kterou dnes podepsal náměstek ministra pro legislativu Vladimír F. Mana s renomovanou německou agenturou pro mezinárodní spolupráci GIZ.

Experti z ČR budou moci jezdit do rozvojových zemí díky speciálnímu klimatickému programu, aby je připravili na budoucí příjem a efektivní využívání peněz poskytovaných Zeleným klimatickým fondem. Tento mezinárodní fond OSN, v jehož radě má ČR své zastoupení, vznikl se záměrem mobilizovat významnou mezinárodní finanční pomoc pro rozvojové země. A to s tím cílem, aby peníze šly na opatření, která přispějí ke zmírnění následků změn klimatu a k adaptaci na ně.

Spolupráce s agenturou GIZ bude probíhat v rámci tzv. „Climate Finance Readiness Programme“ (dále jen Program), jehož realizace se uskuteční pod záštitou německého ministerstva pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a který již v mnoha rozvojových zemích úspěšně probíhá. „Je zaměřený především na institucionální podporu, strategické a koncepční poradenství, pomoc při tvorbě národních investičních plánů apod. Zapojení českých odborníků do těchto misí se plánuje od roku 2015 do roku 2018, kdy Program skončí. Spolupráce se bude orientovat na tři země – Peru, Vietnam a Tádžikistán, v nichž má ČR bohaté zkušenosti s realizací mnoha dalších projektů. Dohoda však připouští možnost rozšíření spolupráce i do dalších zemí,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí pro legislativu Vladimír F. Mana.

Program nabídne českým expertům možnost získat bohaté zkušenosti, kontakty i know-how německé strany, která se v této oblasti považuje za jednu z nejúspěšnějších na celém světě. Spolupráce navíc výrazně zvyšuje pravděpodobnost zapojení českých odborníků, popřípadě českého soukromého sektoru, do realizace konkrétních klimatických projektů v budoucnu. Zapojením do Programu, a to i finančně, splní ČR nejen své mezinárodní závazky, ale posílí také svou pozici v ekonomické diplomacii.

Naše voda, ilustrační foto: MŽP

9.10.2014 14.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2