19. 8. 2019

10.9.2011 9.39, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Čeští a polští záchranáři civičili na stoletou vodu

Společné cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje a jednotek požární ochrany polského Dolnoslezského vojvodství, které se konalo v pátek na Broumovsku, ukázalo, jak jsou záchranáři z obou zemí připraveni společně čelit stoleté vodě. Informovala o tom Martina Žahourková mluvčí HZS Královéhradec­kého kraje

V důsledku vytrvalých dešťů posledních dnů se v oblasti polského Kłodzka a Broumovska na české straně zvedla hladina řeky Stěnavy. Ta dosáhla stoletého průtoku a přívalová vlna z řeky způsobila zaplavení okolí Broumova. Nejvíce zasaženou částí byl areál podniku Veba a.s. Broumov – Olivětín, kde zaměstnanci závodu zůstali odtrženi od okolí. Takový byl námět cvičení, který dne 9. září 2011 prověřil spolupráci složek IZS Královéhradeckého kraje a jednotek požární ochrany Dolnoslezského vojvodství.

Zaměstnanci podniku zůstali kvůli zaplaveným únikovým cestám „uvězněni“ uvnitř areálu. Kvůli technické závadě na elektroinstalaci navíc došlo k požáru starého uhelného prachu ve druhém nadzemním podlaží bývalé kotelny. Několik zaměstnanců se zranilo a muselo vylézt na střechu kotelny, odkud je hasiči evakuovali pomocí automobilového žebříku. K dalším uvězněným lidem v areálu se hasiči dostali na člunech a také v podvěsu vrtulníku. Policejní vrtulník společně s hasičem – leteckým záchranářem vytáhli z vody tři lidi. Řidič osobního auta Škoda Favorit vjel do řeky Stěnavy a utrpěl, stejně jako jeho dva spolujezdci, různě závažná zranění. Všichni tři muži vylezli na střechu auta, kde čekali na pomoc. Jeden hasič se k nim spustil po laně z koše automobilového žebříku, postupně je upevnil do speciálního postroje a připevnil k lanu. Žebříkem byli všichni tři postupně vytaženi na břeh. Tam si je převzala do péče záchranná služba, která je ošetřila a převezla k dalšímu ošetření. Auto musel z vody vytáhnout automobilový jeřáb.

Policisté a městští strážníci jednotným systémem varování a vyrozumění obyvatel poskytovali občanům nezbytné informace, jak se v takové situaci chovat a co dělat. V nejvíce ohrožených částech města musela být odkloněna doprava.

Kvůli stoupající vodě museli hasiči také vystavět hráze z pytlů s pískem a zabezpečit domy v okolí i v dalších částech závodu. Na místě byl zřízen prostor pro evakuované, zachráněné zaměstnance a obyvatele Broumova, včetně stanoviště první pomoci, kde bylo lidem poskytnuto suché oblečení, jídlo a pití. Několik lidí bylo zraněno a jeden člověk se pohřešoval. Na prohledání pod vodou museli být nasazeni potápěči HZS Královéhradeckého kraje s veškerým vybavením. Po několika minutách bylo nalezeno tělo jednoho utonulého člověka.Toto cvičení se uskutečnilo v rámci projektu „Spolupráce hasičských jednotek v česko – polském příhraničí, modernizace jejich vybavení a vzájemná pomoc při krizových situacích“.

Zdroj: Požáry.cz

10.9.2011 9.39, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1