21. 9. 2018

Cesta u řeky Moravy je prý úzká

Podle místních chybí u nově upravené silnice u řeky Moravy v jižní části Olomouce chodník. Informoval o tom Olomoucký deník.

Kvůli protipovodňovým opatřením změnila řeka Morava v jižní části města svou podobu. Část obyvatel si proměnu pochvaluje, někteří lidé si však stěžují na úpravu cesty, která vede od mostu u kojeneckého ústavu k Přichystalově ulici na Novém Světě. Silnice, která je ohraničená svodidly, je podle nich příliš úzká, chybí i chodník pro pěší. S jejich výtkami souhlasí i expert na bezpečnost na silnicích. Podle Povodí Moravy, policie i olomouckého magistrátu je ale vše v pořádku. Provětrat myšlenky v hlavě si chodí podél toku například Martin Rozsypal z Olomouce. „Chodím sem rád, ale pravdou je, že tady auta jezdí dost rychle. Dvě mají co dělat, aby se na silnici vyhnula. Musel jsem už uskočit do trávy. Měl jsem pak sice špinavé boty, ale bylo to lepší, než abych riskoval, že by mě srazili,“ poznamenal Olomoučan, který na procházky chodí i se svým potomkem. „Cesta je zde úzká, rozhodně zde chybí chodník,“ dodal Martin Rozsypal.

Dlouhodobě nespokojený je také Oldřich Blažek, který bydlí v ulici U Rybářských stavů. Tomu vadí také poměrně vysoký nájezd na komunikaci vedoucí k jeho bydlišti. „V naší části se sníh odklízí jako poslední. Nedokážu si představit, jak to v zimě ubrzdím nebo jak po namrzlém povrchu vyjedu,“ poznamenal Oldřich Blažek.

Se svými připomínkami se několikrát obracel na magistrát. „Provedení cesty je špatné a jde o bezpečí lidí, nad kterým se moc nepřemýšlelo,“ dodal Oldřich Blažek.

Úprava rozbité silnice vedoucí od mostu u kojeneckého ústavu k Přichystalově ulici a vybudování nové komunikace U Rybářských stavů bylo součástí protipovodňových opatření, která mělo na starost Povodí Moravy (PMO) od srpna 2012 do letošního října.

Po četných stížnostech Oldřicha Blažka se celou záležitostí zabýval i olomoucký magistrát. Podle něj jsou obě cesty v pořádku. „Obecně platí, že podle českých technických norem není na komunikaci v okrajové části obce, kterou neprojede alespoň pět set vozidel za 24 hodin, nutné budovat zvláštní chodník. Z hlediska bezpečnosti provozu tedy zde chodník nutný není,“ uzavřel Michal Folta.

Na místě se byl podívat krajský koordinátor Bezpečnosti silničního provozu (BESIP) Miroslav Charouz. Podle jeho soudu jsou zde problematická svodidla, která cestu lemují. „Živě si dokážu představit, že tam někdo tlačí kočárek, z jedné strany jede vozidlo a do protisměru druhé, tak je jim prostor malý. Chodci ani nemají kam uskočit,“ poznamenal.

Podle Miroslava Charouze by stačilo, kdyby namísto zábran po obrubách byla zpevněná krajnice, po které by mohli lidé chodit bezpečně mimo vozovku. Svodidla by se podle něj mnohem více hodila z hlediska bezpečnosti v aleji z Olomouce do Samotišek. „Tam ale za žádnou cenu dát nejdou. Tady na úsek, kde je minimální provoz a kde nevěřím, že jsou tak strašně nutná, je někdo musel nacpat za každou cenu. Možná to vyhovuje normám, ale sám se občas na věci snažím dívat také z hlediska, kterému se říká obyčejný selský rozum,“ uzavřel expert na bezpečnost Miroslav Charouz.

Zdroj: www. denik.cz, foto PMO

21.11.2013 10.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >