1. 6. 2020

Český ořešák z Kvasic získal v anketě Evropský strom roku 2018 deváté místo

Kvasický ořešák z Kroměřížska, který reprezentoval Českou republiku v soutěži o titul Evropský strom roku 2018, skončil v konkurenci dalších dvanácti stromů Evropy devátý, s více než 11 tisíci hlasy. Informovala o tom koordinátorka soutěže Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Na prvním místě se umístil Švitořící korkový dub z Portugalska, druhé místo získaly španělské jilmy v Cabeza Buey a třetí místo vybojoval dub zvaný Stařešina Belgorodského lesa z Ruska. Celkový počet hlasů letos v soutěži pořádané Environmental Partnership Association dosáhl více než 186 tisíc. Ořešák do evropského kola postoupil díky vítězství v národní anketě Strom roku, která momentálně hledá další adepty. Podrobnosti o tom, jak letos strom nominovat jsou dostupné na www.stromroku.cz.

Internetového hlasování se účastnily stromy z třinácti evropských zemí. 230 let starý Kvasický ořešák byl jedním z nich. „V roce 1790 hrabě Lamberg v Kvasicích založil krajinářský park, kde vysadili i ořešák černý. Na památku svého otce, který se utopil v Moravě, nechala jeho dcera hraběnka Leopoldina Thunová pod stromem postavit dřevěnou kapličku. Po zpřístupnění parku se místo stalo cílem častých duchovních návštěv místních. Stromu kvůli povodním v roce 1997 hrozila zkáza, díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku,“ konstatovala Krůpová.

Vítězem osmého ročníku ankety se stal s více než 26 tisíci hlasy Švitořící dub z Portugalska vysazený v roce 1783. Dub vděčí za své jméno zpěvu ptáků, kteří v hojném počtu sedávají v jeho větvích. Kromě toho, že strom přispěl k rozvoji korkařství, má velký význam pro ekosystém a místní klima. Švitořící dub je zároveň zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako největší dub korkový na světě.

Cenu od dřevosochaře Martina Patřičného navrhovatelům vítězného stromu dnes v Evropském parlamentu předal ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata a europoslanec Pavel Poc. „Každým rokem tato jedinečná iniciativa vzniká v nějakém koutu Evropy jako malé semínko naděje, které postupně vyroste až na celoevropskou úroveň, a to především díky podpoře své místní komunity. Je skvělé, že v letošním ročníku soutěže přivítáme v Evropském parlamentu finalisty ze 13 evropských zemí,“ říká Pavel Poc, který akci v parlamentu zaštítil.

Kvasický ořešák loni na podzim zvítězil v národním kole ankety Strom roku. Nadace Partnerství dnes odstartovala její další ročník ve speciální edici k výročí 100 let vzniku Československého státu a hledá stromy vysazené u této příležitosti. Kdokoli může až do 30. dubna 2018 do ankety nominovat Strom svobody. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci. Informace, jak strom přihlásit, zájemci najdou na www.stromroku.cz.

Informace o anketě Evropský strom roku: www.evropskystromroku.cz

Informace o anketě Strom roku: www.stromroku.cz

Fotografie všech finalistů ke stažení: www.treeoftheyear.org/ETY-2018/Media.aspx

Naše voda, foto (kvasnický ořešák) Nadace Partnerství

21.3.2018 20.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5