6. 4. 2020

Český Krumlov zřejmě končí s budováním protipovodňových opatření

Lidé z centra Českého Krumlova si již nepřejí žádné stavební úpravy na břehu řeky. Poukazuje na to Českokrumlovský deník, s tím, že město chce dohledat dokumenty, podle nichž měla být budována protipovodňová opatření.

 Všeobecně se v posledních letech uvádí, že Krumlov má být vybudováním protipovodňových opatření chráněn na takzvané Q 100, tedy stoletou vodu. Z toho vyplývala i snaha současného vedení radnice vypořádat se s odmítnutím občanů v centru, kteří nechtějí takzvanou čtvrtou etapu, tedy montáž protipovodňových mobilních stěn. Jak už dříve avizoval starosta Dalibor Carda, bude tedy nutné dohledat úkol předchozího zastupitelstva a revokovat jej. První dokumenty rady města na toto téma pochází z let 2002 až 2004.

Tehdy se ovšem rozhodovalo se o takzvané Q 50, tedy padesátileté vodě. A rozhodovali radní, nikoliv zastupitelé. „Explicitní usnesení zatím nikde není, požadavek musel vycházet pravděpodobně z nějaké přílohy nebo důvodové zprávy,“ doplnil Radim Rouče. A měl pravdu.

Českokrumlovský deník zveřejnil ke konci srpna 2007 informaci o tom, že radní dali protipovodňovým opatřením zelenou. V něm cituje tehdejšího starostu Luboše Jedličku: „Studii proveditelnosti protipovodňových opatření zpracovanou odbornou firmou jsme schválili v plném rozsahu.“V této souvislosti už se o stoleté vodě mluvilo. Nicméně, jak nyní  Luboš Jedlička dodal, zastupitelstvo rozhodovalo pouze o rozsahu prací: „Vyjadřovalo se, zdali chce tři etapy nebo i čtvrtou, na níž se musí město finančně podílet.“

Včerejškem se dokumenty podařilo zkompletovat. Klíčovým byl právě rok 2007. V květnu radní zadali přípravu studie, v srpnu schválili, v říjnu byla hotova a listopadové zastupitelstvo už odsouhlasilo spolupráci s Povodím Vltavy, aby se stihla podat žádost o dotaci. „A právě tím tehdy schválili zastupitelé i důvodovou zprávu, v níž se o ochraně před stoletou vodou a rozdělení do etap hovoří,“ doplnil včera Radim Rouče.

Podle všeho to tedy vypadá, že vyhlášení stopky protipovodňovým úpravám v centru Krumlova už tedy nestojí nic v cestě. A podle všeho se také nebude muset ani žádné usnesení dřívějšího zastupitelstva revokovat.

Zdroj: Českokrumlovský deník, foto Naše voda – Nina Havlová

2.10.2013 8.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3