9.5.2016 15.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Česku hrozí další velmi suchý rok
Zásoby povrchových i podzemních vod jsou nyní na počátku května výrazně podprůměrné ve srovnání s předchozími lety. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že podle nejnovější dlouhodobé předpovědi počasí nás podle meteorologů čeká krásné léto.
Jenže krásné, to znamená také suché. Tedy další suchý rok s nedostatkem vody ve studnách, řekách i půdě. Experti proto oprašují dávné plány, jak v přírodě zadržet daleko více vody než dnes. V Krkonoších či na Šumavě by tak mohly vzniknout nové přehrady, dravé potůčky nebo nádrže. Je to zdánlivá malá akce v pozadí zájmu veřejnosti. Správa největšího českého národního parku – Šumavy – spolu s ekologickými hnutími hledá dobrovolníky, kteří půjdou do rašelinišť. S jediným cílem: zrušit odvodňovací drenáže, přehradit potůčky a z rašelinišť zase udělat podmáčené plochy nacucané vodou.
„Odvodňovací kanály které vznikaly v minulosti kvůli těžbám, se zahrabou, obnovují se meandry potoků, dělají různá přehrazení a obnovují se údolní přehrady sroubené ze dřeva, takzvané klauzy,“ vyjmenovává mluvčí šumavského parku Jan Dvořák. Na Šumavě už takto revitalizovali stovky hektarů ploch. Proto, že v přírodě ubývá vody.
A že jí bude dramaticky méně i letos, potvrzují aktuální čísla meteorologů a jejich odhad srážek a vývoje počasí v nadcházejícím měsíci. Už loňská zima byla srážkově suchá, ale ta letošní, třebaže ji meteorologové označují za průměrnou, deficit srážek v přírodě nesnížila. „Došlo k doplnění vody v půdě, ale míra ohrožení půdním suchem ve vrstvě do čtyřiceti centimetrů je přibližně stejná jako před rokem. Většina území je tak v nízké až středně velké míře ohrožení. Výchozí podmínky stavu zásob povrchových a podzemních vod jsou k počátku května výrazně podprůměrné,“ píší meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu ve své nové zprávě.
Meteorologové však příliš deštivé období nepředpovídají, naopak na tento týden odhadují teploty mezi 20 až 24 stupni Celsia. A až do 5. června by počasí mělo být srážkově pouze průměrné. Občasný déšť předpovídají jen na poslední týden v květnu.
To je špatná zpráva pro všechny majitele vrtů a studní, kteří už nyní zjišťují, že v nich mají málo vody. Pro lepší představu, kolik vody v přírodě chybí: zatímco loni na konci dubna hlásili hydrogeologové, že jen 65 procent vrtů je na běžné hladině, letos je to jen 44 procent a více než třetina vrtů je na mimořádně podnormální hranici. Tedy na úrovni z let například 1982 až 1984, kdy bylo víceleté sucho. O pětinu přitom klesly nyní i průtoky v řekách v porovnání s loňským rokem. Například zatímco Labem v Brandýse protékalo loni v tuto dobu průměrně 70,2 kubíku za vteřinu, dnes je to jen 51,7. Nižší je i hladina Vltavy v Praze, kterou loni teklo přes 98 kubíků za vteřinu a nyní jen 66.
Zdroj: Mladá fronta DNES (redakčně kráceno), ilustrační foto Povodí Odry
9.5.2016 15.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality

Kladno znovu vypíše tendr na opravu bazénu Bažantnice
Akt. 19.4.2025 8.22Rubrika: Čistota vody a rekreace

V Českých Budějovicích přibudou pítka a mlžítka
Akt. 19.4.2025 0.37Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace