7. 4. 2020

2.4.2019 12.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Česko potřebuje 10 milionů stromů, pomoci má společná iniciativa

Zástupci tří desítek organizací, institucí a firem v čele s Nadací Partnerství a Ministerstvem životního prostředí (MŽP) dnes společně hledali možnosti, jak do české krajiny a měst vrátit miliony stromů a zlepšit odolnost Česka vůči změnám klimatu.

Informovala o tom mluvčí MŽP Petra Roubíčková s tím, že se neziskové organizace, soukromé firmy i státní správa dnes přidali k nové celonárodní iniciativě, za kterou stojí Nadace Partnerství a rezort MŽP v čele s ministrem Brabcem, která by měla po celé České republice vysázet deset milionů stromů. Ty by měly pomoci zmírnit dopady stále intenzivnějšího sucha, půdní eroze, ztráty povrchových i podzemních vod nebo přehřívání měst. „Stojíme před možná největší výzvou v dějinách lidstva. Naším úkolem je připravit krajinu na změnu klimatu a vše, co s tím souvisí. A strom patří k těm nejúčinnějším nástrojům, které mají lidé k dispozici,” vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata důvody vzniku iniciativy. Ta má za cíl spojit města, veřejný i firemní sektor, spolky i vlastníky půdy.

„Výsadba stromů a zeleně ve městech i ve volné krajině je velmi účinným nástrojem, jak zadržovat vodu tam, kde ji potřebujeme. Vedle toho ale umí ochlazovat naše města nebo zlepšovat kvalitu ovzduší, stejně jako pomáhají zpomalovat erozi půdy díky tomu, jak člení bloky orné půdy na menší celky. Zkrátka stromy jsou jedním z hlavních léků na nemocnou krajinu, která potřebuje pomoct,” podotýká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Iniciativa se rozběhne na podzim letošního roku a navazuje na úspěšnou loňskou kampaň Stromy svobody 1918–2018, která proběhla jako součást oslav výročí republiky. Hlavním cílem je podpora a propojení aktivních lidí a organizací, které výsadby stromů provádějí nebo je financují.
Mezi účastníky úterního jednání nechyběli například zástupci odborných platforem arboristů, měst a obcí a jejich svazu, Státního fondu životního prostředí ČR, Státního pozemkového úřadu, Agentury ochrany přírody a krajiny, Mendelovy univerzity nebo řady ekologických nevládních organizací. Shodli se na tom, že cíl vysadit jeden strom za každého obyvatele Česka je reálný.

„Na webových stránkách iniciativy bude moci každý člověk zaregistrovat svou vlastní výsadbu. Bude to v podstatě jeho individuální příspěvek ke zvládání klimatické výzvy. Zároveň zde najde nejlepší praxi s výsadbou i péčí o stromy a také možnosti, jak a kde na výsadbu stromů sehnat finance,”uzavírá ředitel Kundrata s tím, že právě zapojení ministerstva, Státního fondu životního prostředí ČR i soukromých a firemních dárců bude pro úspěch iniciativy klíčové.

CO DOKÁŽE DESET MILIONŮ STROMŮ?

·        Pomůže ochladit přibližně 200 kilometrů čtverečných až o tři stupně,
·        odvede denně stejnou práci jako čtyřicet milionů klimatizačních jednotek,
·        denně vypaří deset miliard hektolitrů vody,
·        vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí.

Zdroj: MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

2.4.2019 12.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3