24. 5. 2020

České samolepky dokážou zachránit statisíce ptáků před smrtí

Zelená domácnost a Česká společnost ornitologická (ČSO) vyvinuli speciální samolepky s UV efektem, které ochrání ptáky před smrtí po nárazu do skleněných ploch. Informoval o tom dnes ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Samolepky, které se vyrábějí v Česku, jsou podle něj levné a účinné řešení, jak zachránit ptačí životy. Jen v ČR totiž zahynou ročně statisíce ptáků při nárazu do skleněné plochy. V Evropě je to každý rok až 10 milionů ptáků. Většina lidí přitom neví, jak kolizím zamezit. Také mají obavy, že účinná ochrana je drahá a hyzdí dům. Ptáci navíc nenarážejí jen do prosklených protihlukových stěn, stejně často hynou po nárazu do daleko menších skleněných ploch na rodinných a bytových domech, školách, administrativních budovách, zastávkách hromadné dopravy ale i na kůlnách, sklenících či pařnících.

Přitom cenově dostupná a jednoduchá řešení existují. Nyní k možným ochranám přibyla nejnovější — samolepky s UV efektem vyráběné v Česku. Vše srozumitelně vysvětlují webové stránky ochranaptaku.cz. „Vlastníci rodinných domů a hlavně prosklených kancelářských budov často argumentují tím, že by jim samolepky nalepené v  doporučených rozestupech hyzdily dům. Pro majitele, kteří raději sbírají mrtvolky, než by strpěli viditelné samolepky, jsme připravili novinku. Zahajujeme výrobu samolepek s  UV efektem. Pro lidské oko jsou téměř neviditelné, ale vědecké výzkumy v USA potvrdily jejich vysokou účinnost. Ptáci je totiž, díky schopnosti vidět ultrafialové světlo, vidí jako jasně modré plochy, které je dobře upozorní na nebezpečí,“ říká Petr Dobrý z firmy Zelená domácnost.

„Lidé si často neuvědomují, že letící pták v prosklené ploše nevidí překážku, ale naopak zrcadlící se krajinu. Plochu proto považuje za prostor vhodný k průletu. Toto riziko se ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, využitím rohových oken nebo oken za sebou. Rozhlédněme se kolem nás, takových pastí na ptáky číhají desetitisíce. Pro moderní architekturu je sklo jedním ze základních materiálů. Jsme proto rádi, že se našla u nás firma, která nabízí široký sortiment prvků zabezpečení včetně nejnovější varianty ultrafialových samolepek. Jedna černá silueta v rohu veliké skleněné plochy problém nevyřeší, sada téměř neviditelných samolepek v pravidelných rozestupech ano,“ říká Lukáš Viktora z ČSO.

„Málokdy můžeme chránit ptáky tak snadno a levně, jako doma na svých oknech a prosklených dveřích. Časem bychom chtěli, aby z části výtěžku z prodaných samolepek vnikl registr nebezpečných ploch, kde hynou ptáci po stovkách,“ říká Zuzana Dobrá, jednatelka internetového obchodu Zelená domácnost.com.

Arch UV samolepek s různými motivy je nyní možné zakoupit za 99 Kč v internetovém obchodě www.zelenadomacnost.com. Ke každému nákupu samolepek zde kupující navíc obdrží samolepku s poděkováním. „Věříme, že se lidé rádi pochlubí, nalepí samolepku třeba na poštovní schránku a budou tak sami ochranu ptáků propagovat,“ domnívá se Dobrý.

Naše voda, foto Zelená domácnost

23.4.2014 11.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31