9. 8. 2020

České řeky trpí letos nedostatkem vody

Stavy vody v českých řekách patří v současné době k nejnižším za posledních sto let. Informují o tom na základě vyjádření hydrometerologů Lidové noviny (LN).

Hydrometeorologové potvrzují, že takové sucho jako letos v květnu je z v dlouhodobém průměru naprosto výjimečné. Ještě větší potíže se suchem přitom má sousední Rakousko, které hlásí potíže s lodním dopravou na Dunaji a omezením výroby elektřiny z vodních elektráren. Podle hydrometeorologů přispěl k jarnímu suchu zejména průběh zimy a nedostatek srážek v dubnu.

„V jihočeských řekách nyní teče v porovnání s dlouhodobým průměrem jen 30 až 40 procent vody,“ řekla LN Kateřina Štěrbová z českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Na jaro zbylo málo sněhu. Nejhůře je na tom podle Štěrbové Otava, kde je průtok oproti dlouhodobému průměru zhruba třetinový. „V zimě sice napadlo poměrně hodně sněhu, kvůli řadě náhlých oblev ale sníh odtával už v zimním období a na jaře ho zbylo jen velmi málo,“zdůvodnila nízký stav vody v řekách. Navíc i druhý jarní měsíc duben byl srážkově podprůměrný. „Například v Českých Budějovicích spadlo jen 27 milimetrů srážek, což je jen o něco více než polovina dlouhodobého dubnového průměru,“řekla Štěrbová. Celkově se tak řadí současné stavy vody v českých tocích k nejnižším od roku 1910. „V žebříčku nejsušších začátků května za posledních sto let můžeme letošní květen zatím zařadit na páté až desáté místo,“uvedla Štěrbová.

Například na Horní Vltavě se výška hladiny u Soumarského mostu v květnu obvykle pohybuje mezi 65 až 70 centimetry, ve čtvrtek 12. května ale vodočet ukazoval jen 45 a v pátek 52 centimetrů. Meteorologové naštěstí předpovídají v následujících dnech déšť, který by měl následky sucha zmírnit nebo zcela odstranit.

„Plodiny zatím rostou v raném stadiu, kdy tolik vody nepotřebují. Pokud by ale do čtrnácti dnů nezapršelo, už by to byla pro zemědělce opravdu svízel,“ řekl LN prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. V Rakousku už sucho zasahuje do zemědělství i ekonomiky. Dunajem protéká v květnu nejméně vody za poslední století, někteří lodní dopravci proto musejí omezovat až o 30 procent váhu svého nákladu. Nedostatek vody v řekách ovlivňuje i výrobu elektřiny z vodních elektráren, které obvykle v jarním období pracují na plný výkon. „V porovnání s dlouhodobým průměrem vyrobily některé vodní elektrárny za poslední týden až o třetinu méně energie,“ řekl Ernst Brandstetter z rakouského Sdružení výrobců elektřiny.

Zdroj: Lidové noviny

 

16.5.2011 6.36, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6