20. 8. 2019

Ceny vody vzrostou podle SOVAK v roce 2014 v průměru o tři procenta

Podle dosavadních signálů i na základě již zveřejněných cen vodného a stočného se cena vody v roce 2014 zvýší oproti letošnímu roku v průměru o tři procenta. Uvedl to na dnešním setkání s novináři předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák. 

Potvrzují to i zatím dostupné informace z deseti největších v ČR působících vodárenských společností, jejichž přehled SOVAK ČR vypracoval. Nárůst cen vodného a stočného u žádné z nich nepřekračuje v porovnání s letošními cenami pět procent, u většiny se pohybuje zvýšení cen mezi dvěma až třemi procenty a některé společnosti budou v příštím roce dodávat a čistit vodu za stejné ceny jako letos. To v praxi znamená, že se ceny vody v ČR v příštím roce zvýší v průměru meziročně méně, než tomu bylo na počátku roku letošního. Nárůst cen vodného a stočného v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 totiž činil v průměru v ČR téměř 7 procent.

Ceny vodného a stočného nestanovují pouze vodohospodářské společnosti. Ty z ročních tržeb za vodné a stočné ve výši zhruba 27 miliard korun odvádějí státu téměř 35 procent na daních a poplatcích za čerpání podzemní a povrchové vody. Další stovky milionů ročně platí vodárny městům a obcím například za zábory veřejných prostranství, za uzávěry komunikací při opravách, rekonstrukcích a výstavbě vodovodních a kanalizačních řadů. I tyto stamilióny jsou také součástí ceny vodného a stočného.

Do cen vody se také promítají náklady na odvádění srážkových vod. Vodu, která se nevsákne do půdy, musí totiž vodohospodářské společnosti odvést a vyčistit. SOVAK ČR proto podle Františka Baráka podporuje programy k hospodaření se srážkovými vodami a zachycování srážkových vod v krajině.

Jak navíc připomněl generální ředitel společnosti ČEVAK, a.s., Jiří Heřman, podstatnou roli při stanovení cen vodného a stočného hrají obce. Vodohospodářský majetek v ČR patří v současné době těmto subjektům z více než 85 procent. Cena vody se tak může podle toho, jakou strategii obce volí, lišit i velmi významně v rámci jednoho regionu. „V působnosti naší společnosti počítáme v příštím roce zhruba s třemi sty rozdílnými cenami,“ podotkl Heřman.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda

 

4.12.2013 15.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1