5.9.2024 10.44, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Cena za krajinu a Adapterra Awards Jihomoravského kraje znají letošní vítěze
Nová soustava 8 mokřadů, malá vodní nádrž, revitalizovaný potok, nově vysázená zeleň – v soutěži Jihomoravského kraje Cena za krajinu 2024 dominoval komplexní projekt Revitalizace lokálního biocentra v Běhařovicích. V Adapterra Awards Jihomoravského kraje pak rozšíření Sonnentoru o ekologickou budovu Solis v Čejkovicích. Informoval o tom Petr Holeček z Krajského úřadu Jihomoravského kraje.
Na středečním vyhlášení, které hostily prostory Otevřené zahrady Nadace partnerství, zástupci městyse na Znojemsku za projekt Revitalizace lokálního biocentra v Běhařovicích získali symbolický šek na 100 tisíc korun.
Ocenění v kategorii Komplexní projekty převzala z rukou představitelů kraje starostka Běhařovic Iveta Moudrá: „Biocentrum Za kostelem v Běhařovicích bylo vždycky významným útočištěm pro ptáky a jinou faunu. Ale kvůli vymizení vodních ploch a napřímenému korytu potoka Křepičky začalo strádat výkyvy počasí, povodněmi a suchem. Jsem ráda, že jsme to mohli změnit. Revitalizací tu vzniklo krásné přírodní místo k vycházkám, odpočinku nebo pozorování zvířat. A co je skvělé, že dnes biocentrum využívají k procházkám a sportu nejen Běhařovičtí, ale i lidé z okolí.“
V kategorii Jednotlivých opatření získal nejvíc bodů a 50 tisíc korun projekt Města Židlochovice – Povodňový park Svratka nad Židlochovicemi. Cenu převzal starosta Židlochovic Jan Vitula. „Projekt našeho povodňového parku je ukázkou toho, jak by krajina v okolí řek mohla vypadat i jinde v našem kraji. Nejen, že zadržíme více vody v území, ale také zlepšíme biodiverzitu a rozšíříme plochu pro možnou rekreaci. Spolu s dalšími 20 obcemi našeho regionu jsme se dohodli na přípravě společného projektu, který zahrne vodní toky v jejich katastrech. Když se vše podaří, bude krajina pod Brnem vypadat do 10 let úplně jinak,“ říká Jan Vitula.
Na druhém místě kategorie skončila Farma Člupy (odměna 20 tisíc korun) a třetí Město Hodonín a jeho Obnova lesa po tornádu (10 tisíc korun).
Vítězem hlasování veřejnosti se stal projekt Návrat tradičního udržitelného hospodaření v srdci Bzenecké Doubravy.
Smyslem soutěže je vyzdvihovat příklady dobré praxe v oblasti adaptací na klimatickou změnu v krajině a ocenit ty, kteří se o naši krajinu starají. Přihlásit se mohli obce, zemědělci, soukromé společnosti, ale i jednotlivci. Vítěze letos odborná porota vybírala z 15 přihlášených projektů.
„Snažíme se starosty, neziskové organizace nebo zemědělce a jejich dobré projekty v péči o krajinu oceňovat a zviditelňovat a ostatní motivovat. V boji proti dopadům klimatické změny jsme za poslední čtyři roky na jižní Moravě podpořili na šest stovek projektů. Přitom zájem roste – letos máme dokonce značný převis těchto žádostí. A právě k takovému pozitivnímu posunu významně přispívá Cena za krajinu,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.
S tím souhlasí jeho náměstek pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec. „Vítězná revitalizace biocentra v Běhařovicích je krásným příkladem, jak se to dá dělat. Za pár let v suchem ohrožené lokalitě vyrostl přírodní kout, který překypuje životem a láká za návštěvou i přespolní. Skvělá inspirace pro ostatní, aby přejímali úspěšné praktiky a přispívali k zachování přírodní krásy Jihomoravského kraje,“ říká náměstek hejtmana Dubec.
Jihomoravský kraj vedle organizace soutěže Cena za krajinu také úzce spolupracuje s Nadací Partnerství a její soutěží Adapterra Awards. Ta má stejný cíl jako soutěž Cena za krajinu, tedy podporovat adaptace naší krajiny ale i měst na klimatickou změnu. Také letos tak byly kategorie soutěže Adapterra Awards rozšířeny o regionální ocenění pro projekty z Jihomoravského kraje ze zastavěného území měst a obcí – budovy a veřejná prostranství. Toto ocenění si na společném vyhlašování převzali za projekt Rozšíření Sonnentoru o ekologickou budovu Solis zástupci společnosti.
Porota na vítězném projektu ocenila zejména komplexnost řešení firemního areálu a udržitelný způsob podnikání ve všech ohledech – energie z vlastních zdrojů, podpora malých zemědělců a ekologického zemědělství, snaha o minimalizaci odpadu, akumulace a využití dešťové vody, využití šetrných a přírodních materiálů a mnoho dalšího. Aktuálně se Jihomoravské projekty uchází také o umístění v celostátním kole Adapterra Awards. Na webu adapterraawards.cz mohou lidé jihomoravské projekty podpořit do poloviny října.
Naše voda, foto: Adapterra Awards
5.9.2024 10.44, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace