20. 9. 2020

Cena vody se ve Zlíně v příštím roce příliš nezmění

Město Zlín chce zastavit růst cen vody. I proto hodlá v nejbližší době systémově zmonitorovat stav tamních kanalizačních sítí.

Problémy s kanalizací, zhodnocení jejího stavu a možná opatření, která by potížím v budoucnu mohla předcházet, řeší společně Statutární město Zlín a společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a.s. (VaK).

Odpověď na otázky, týkající se dostatečné dimenzace kanalizace, místům přetížení stokové sítě a dalším případným nedostatkům včetně nutnosti odkanalizování některých budov by se měly oba subjekty dozvědět již v druhé polovině příštího roku. To totiž bude dokončen tzv. generel odvodnění. Nedávno došlo v bývalém továrním areálu firem Baťa a Svit k propadu kanalizace. „To bylo jedním z důvodů, proč se ukázalo vyhotovení dokumentu, který by uceleně popsal vývoj, současný stav i možnosti rozvoje a oprav systému odvodnění, který má Zlín vybudován již od 30. let minulého století, nutností,“ sdělil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák s tím, že celková délka zmíněného systému činí zhruba 418 km.

O náklady na pořízení generelu se rovnoměrně podělí město Zlín, VaK Zlín a Moravská vodárenská a.s., která je provozovatele vodovodní a kanalizační sítě na Zlínsku. “Úhrada ze strany radnice však nepřesáhne částku dva miliony korun. Zhotovitel generelu bude vybrán do konce října,” vysvětlil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, jenž má starosti ekonomiku města.
Město Zlín, nejsilnější akcionář VaK, považuje tvorbu generelu odvodnění za další důležitý krok v oblasti vodárenství, který prosadilo. Dále by chtělo především zastavit strmý růst cen vody. Ten se prakticky skutečně zastavil. „Vodné a stočné na letošní rok se zvedlo jen o pár haléřů kvůli zvýšení DPH, což bylo rozhodnutí státu. Stejné to bude i v roce příštím,” upozornil Jaromír Šebík, předseda představenstva VaK Zlín. Díky tomu se Zlín posunul za poslední rok v žebříčku měst s nejdražší vodou z druhého až na 14. místo. „Za kompletní vodní servis, tedy včetně mytí a praní, nyní platí občan města denně kolem sedmi korun,“ uzavřel mluvčí Dvořák.

Naše voda – Magdalena Machová, foto Naše voda – Nina Havlová

19.9.2013 6.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4