14. 7. 2020

Celozávodní odstávku využili energetici i k prohlídce Lomazického kanálu

Závěrečnými tlakovými zkouškami a opětovným najetím a přifázováním všech čtyř výrobních bloků do provozu skončila čtrnáctidenní odstávka Elektrárny Tušimice. Jak dnes informoval mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Čechy Ota Schnepp, odstávky využili energetici také k revizi zdrojů vody.

„Protože odstavený výrobní provoz nepotřebuje jinak pro něj velmi důležitou vodu, mohli jsme si dovolit i několikrát vypustit Lomazický kanál, jímž proudí voda z malé vodní elektrárny Želina do čerpací stanice surové vody na řece Ohři. Tím mohly proběhnout revize a čištění jímek u stanice a také revize samotného kanálu, který je i přes své stáří stále ve velmi dobrém stavu,“ informoval vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Tušimice Miroslav Pira.

Vypuštěný Lomazický kanál umožnil instalaci optického kabelu na jeho pravou stěnu. Do betonu ho „nastřelovali“ zaměstnanci dodavatelské firmy, a to v délce téměř tří kilometrů. „Instalace optického kabelu, který vede z  čerpací stanice surové vody do malé vodní elektrárny, nám v budoucnu umožní ji obsluhovat pomocí počítače na dálku z velína. Například půjde o regulaci dvou instalovaných vodních Francisových turbín či hladiny a průtoku vody, neboť bude možné různě zvedat stavědla,“ vysvětlil tento důležitý krok Luboš Blahuš, technolog z oddělení řízení provozu, který má na starost chod malé vodní elektrárny Želina.

Podle něj práce na „malé vodě“ ovšem letos zdaleka nekončí. Po realizaci a zahájení zkušebního provozu dvou vírových turbín a instalaci optického kabelu nyní následuje rekonstrukce elektrozařízení a měření a regulace. „Od srpna nás pak čeká rekonstrukce obou původních Francisových turbín. Naváže na předchozí práce a bude probíhat až do konce letošního roku, takže malá vodní elektrárna Želina je již nyní pro veřejnost uzavřena. Omlouváme se všem zájemcům o její prohlídku, ať již to měli v plánu nebo šli náhodou kolem. Bohužel pro klid obsluhy i pracovníků z dodavatelských firem a hlavně z bezpečnostních důvodů to jinak nejde,“ uzavřel Blahuš.

Naše voda, text k foto: Čtrnáctidenní celozávodní odstávka Elektrárny Tušimice umožnila i vypuštění Lomazického kanálu, jímž je vedena z malé vodní elektrárny Želina voda do čerpací stanice surové vody na řece Ohři. Na snímku zaměstnanci dodavatelské firmy zaměřují a „nastřelují“ na stěnu tunelu optický kabel, autor: ČEZ, Ota Schnepp

 

 

20.7.2016 14.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2