4. 6. 2020

V Čelčicích vybudovali novou nádrž na zadržování vody

Řada obcí v okolí Čelčic na Prostějovsku je pravidelně v létě bez vody. Jak ale upozorňuje článek v olomoucké mutaci deníku Mladá fronta DNES, na řadě míst začínají vznikat stavby, jejichž cílem je dostupnost vody zajistit.

Právě v Čelčicích nyní svítá na lepší časy. Pozemkový úřad totiž po letošním extrémně suchém roce začal jednat a dokončil zde výstavbu biocentra a víceúčelové nádrže na toku Okenná v místě zvaném Rybník. „V této lokalitě již v minulosti rybník byl, což potvrdil i geologický průzkum. Stavba tak navrací zdejší krajině dávno zaniklý historický vodní prvek,“ popsala mluvčí pozemkového úřadu Monika Machtová.

Obec, kterou úpravy za 12,5 milionu korun stály akorát výkup jednoho pozemku, je velmi spokojená. „My máme vody málo, to každý ví, a proto jsme velmi rádi, že tady vznikla retenční nádrž, která vodu zachytí v krajině. Za druhé tam sídlí vodní ptáci, dokonce i ondatry, a za třetí je to krásná procházka pro matky s kočárky, děti nebo i cyklisty. Až tam vyroste zeleň, bude to naprosto úžasné,“ rozplývá se čelčický starosta Karel Černý.

Samotná nádrž má plochu 4,6 hektaru a objem přes 60 tisíc kubíků vody. V okolním biocentru je 4 600 nově vysazených stromů, keřů a bylin. „Zadržením vody v krajině při povodňových stavech na tocích Okenná a Trávnička bude nádrž plnit především funkci vodohospodářskou, zlepší kvalitu vody na Okenné pod nádrží a přispěje ke zvýšení zásob podzemních vod. Stavba tak naplňuje Strategii ochrany před dlouhodobým suchem. K rozvoji vodních, mokřadních, lučních a lesních společenstev přispěje ostrůvek uvnitř zátopy. Nádrž bude sloužit jako zásobník požární vody a bude také mít turistickou a rekreační funkci,“ vypočítala mluvčí pozemkového úřadu Machtová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

25.11.2015 13.03, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5