12. 7. 2020

CéDéčka čistí splaškovou vodu

Máte doma MP3 a přemýšlíte, co s haldou nepotřebných audio CD? Možná se budou hodit k čištění splaškových vod, upozorňuje článek na populárně-vědeckém serveru osel.cz.

Kdo by si pomyslel, že stačí vzít CD disk, roztočit ho a je z něj čistička vody? Je potřeba ho ale nejdříve trošku upravit. Vědci z Národní University na Taiwanu pod vedením Din Ping Tsaie, potáhli disky lesem nanovláken z oxidu zinku (na ilustračním snímku). Na opticky aktivní ploše disku mají tato vlákna dobrý základ pro svůj růst a celý proces je prý pouhou rutinou. Narostlé “štětinky” jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a mají velmi žádoucí fyzikální vlastnosti. Především jsou vhodné pro urychlení fotokatalytických reakcí, které rozkládají toxický a infekční organický odpad na neškodné prvočinitele.

Základem čističky je CD disk potažený nanovlákny oxidu zinku, který  se nechá rotovat. Na rychle rotující povrchu se vytváří pouze tenký film nečistot, kterým dobře pronikají ultrafialové světelné pulsy. Na rozhraní nanovláken a vody pak dochází k intenzivní degradaci organických sloučenin. Teoreticky by taková čistička měla dokázat vyčistit 150 ml vody za minutu. Test s roztokem metylénového oranžového barviva potvrdil, že čistička za hodinu provozu zlikviduje v půl litru kapaliny 95% všech molekul barviva.

Podle Tsaie je čistička s rotujícím diskem prozatím nejúčinnějším způsobem fotokatalytického čištění vody a měla by najít uplatnění jak v domácnostech, tak malých průmyslových provozech. Vědci již pracují na zvýšení účinnosti celého zařízení. Hodlají j tomu dospět vrstvením celé řady disků. Výsledky prý zveřejní 9. října na výroční konferenci Optické společnosti v americkém Orlandu.

Zdroj: www.osel.cz, původní zdroj: The Optical Society, foto: Din Ping Tsai, National Taiwan University)

25.9.2013 9.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2