5. 8. 2020

Částečně vypuštěný rybník Nesyt přilákal nebývalé množství ptáků

Od konce března do poloviny července letošního roku probíhalo na rybníce Nesyt v národní přírodní rezervaci Lednické rybníky částečné letnění. Vytvořilo optimální podmínky nejen pro hnízdění vzácných ptáků, ale umožnilo i růst některých ohrožených druhů rostlin, uvedla Karolína Šulová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Nejvýznamnější bylo zahnízdění 11 párů kriticky ohrožených tenkozobců opačných, 5 – 6 párů úspěšně vyvedlo mláďata.  Je to jedinečná událost v celé historii sledování hnízdění tohoto druhu u nás,“ vysvětluje Přemysl Heralt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava a krajského střediska Brno.

Zahnízdili zde také kulíci říční, několik párů čejek chocholatých, rybáci obecní, pravděpodobně i vodouš bahenní. Rybník se stal také významným zdrojem potravy pro mláďata, na konci června se zde zdržovalo na tři desítky mláďat husice liščí, okolo dvou set mláďat čejek chocholatých, mladé lysky obecné, poláci velcí, zrzohlávky rudozobé, vodouši bahení, chřástali vodní a mnoho dalších. Řadu týdnů je možné pozorovat kriticky ohrožené jeřáby popelavé a kolpíky bílé. Výrazný byl a je tah bahňáků různých druhů, často ve značných počtech.

S vodou, která byla po podzimních výlovech akumulována především v Hlohoveckém a Prostředním rybníce, bylo během letošní sezóny nakládáno hospodárně a nedošlo k jejímu bezúčelnému vypuštění. „Rybník jsme nasadili vhodnou obsádkou pro dvouhorkové hospodaření tak, aby odpovídala snížené hladině Nesytu. Přestože od poloviny července je možné s hladinou rybníka manipulovat, závisí napouštění rybníka čistě na množství srážek a vzhledem k současnému počasí proto nepředpokládáme dramatické navýšení hladiny,“ konstatuje Karel Matura, výrobní náměstek Rybářství Hodonín.

Přestože se vlivem vysokých teplot a hlavně velkého sucha v celém regionu výrazně snižuje množství vody v rybníku a zároveň se zhoršuje i její kvalita, lze i nyní na Nesytu pozorovat řadu ptačích druhů. Od volavek popelavých, bílých a stříbřitých, přes pelichající labutě a husy velké (kterých je odhadováno přes tři a půl tisíce), po množství bahňáků v čele s tenkozobci. Vzhledem k probíhajícímu tahu lze vidět také jespáky obecné, křivozobé, bojovné, vodouše tmavé, bahenní, šedé, břehouše černoocasé, kolihy velké, bekasiny otavní a další druhy. Lokalita bude pro ptačí pozorování zajímavá i po zbytek roku.

Naše voda

30.8.2012 13.42, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6