7.2.2017 16.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Do budování zelených oáz se loni zapojily přes dva tisíce lidí
Tři tisíce bylin, šest set keřů a na 130 stromů bylo v loňském roce vysázeno v rámci grantového programu Zelené oázy, který společně vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Informoval o tom dnes Martin Gillár z Nadace Partnerství.
Do loňského pilotního ročníku se podle něj zapojilo přes dva tisíce lidí. Do druhého ročníku, jehož výsledky byly právě zveřejněny, se přihlásila stovka projektů z celé České republiky. Uspěla dvacítka z nich, které si mezi sebe rozdělí 1,4 milionu korun. „Od roku 2012 měníme zpustlé tenisové kurty na přírodní zahradu. Návrh vznikl během komunitního plánování s dětmi,“ vysvětluje třeba záměr jednoho z podpořených projektů – přírodní zahrady Na Beránku v Praze – Jana Neumajerová ze Spolku Montessori cesta. Díky grantu tu tak budou moci založit nové záhony, upravit jezírko nebo vybudovat lávku.
Podobných podpořených projektu je v tomto roce po celé republice celkem dvacet a spojuje je touha po lepších veřejných prostranstvích, která nabízejí i zeleň nebo vodní prvky. „Loňský ročník nám dokázal, že lidem není lhostejné, jak vypadá místo, kde žijí. Do dvaceti podpořených projektů se zapojilo po celé republice přes dva tisíce lidí. Sázeli stromy, čistili vodní toky nebo třeba pomáhali se stavbou nových prvků. Doufáme, že i druhý ročník bude ve finále podobně úspěšný,“ vysvětluje grantový manažer Nadace Partnerství František Brückner. Letos se kromě Pardubického, Libereckého, Ústeckého a Karlovarského kraje objeví nové zelené oázy ve všech krajích republiky. Komise vybírala ze stovky přihlášených a hodnotila třeba míru zapojení veřejnosti nebo správnou skladbu rostlin.
Podle ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty je podpora zeleně a vodních prvků ve městě klíčová pro adaptaci na změny klimatu. „V praxi jeho důsledky můžeme zažívat na vlastní kůži každý rok v podobě extrémů, jako bylo třeba předloňské letní období bez dešťů. Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn,“ dodává Kundrata.
Většina podpořených organizací své aktivity směřuje na začátek léta a na podzim, kdy proběhne i přihlašování projektů do třetího ročníku Zelených oáz. Své projekty do něj opět budou moci hlásit neziskové organizace, obce, ale třeba i školy a další sdružení přibližně od srpna. Přehled všech podpořených projektů pro rok 2017 včetně anotací a kontaktů na zástupce organizací
Zelené oázy 2017 v číslech
Počet přihlášených projektů: 98
Celkem podpořených projektů: 20
Celková rozdělovaná částka: 1,42 milionu korun
Zelené oázy 2016 v číslech
Počet podpořených projektů: 20
Celková rozdělovaná částka: 1,4 milionu korun
Celkem vysázených stromů: 132
Celkem vysázených keřů: 566
Celkem vysázených bylin: 3071
Celkem zapojených osob: 2163
Nadace Partnerství se kultivací urbanizovaných prostranství zabývá dlouhodobě. Organizuje soutěž Cesty městy, soutěž Pro vodu a prostřednictvím grantových programů podporuje výsadbu stromů.
Naše voda, foto: (zahrada „na dotek“ Horní Maršov) Nadace Partnerství
7.2.2017 16.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy