1. 6. 2020

7.11.2012 8.38, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Budova vodní elektrárny Hučák je znovu jako nová

V dubnu letošního roku začala třetí fáze oprav historické budovy malé vodní elektrárny „Hučák“ na řece Labi. Práce začaly již v roce 2010 rekonstrukcí střechy a završeny byly v průběhu minulého týdne, kdy byla ukončena kompletní obnova fasády. Oznámil to ČEZ.

„Letošní projekt navazuje na opravy střech a fasád věže a štítu rozvodny z roku 2010 a na rekonstrukce z minulého roku, kdy řemeslníci nahradili asfaltové šindele střechy za měděné šablony a střechu zateplili. Také provedli veškeré restauratérské práce na úrovni střechy, včetně kovářských prvků,“ řekl generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušník. „Finální dokončení všech prací na fasádě budovy elektrárny v historicky původním barevném provedení se uskutečnilo v průběhu minulého týdne,“ dodal.

Opravy začaly počátkem dubna na nádvoří v prostoru rozvodny a vtoku malé vodní elektrárny. Rekonstrukce byly realizovány po úsecích v délce šedesát metrů a lešení se takto přesouvalo postupně kolem celé budovy. Kamenné a cihlové části fasády řemeslníci očistili. Zároveň opravili původní omítku a poškozené části nahradili novou v souladu se „Stavební analýzou fasád“ a závazným stanoviskem odboru památkové péče Magistrátu města Hradec Králové. Nová fasáda je chráněna nátěrem proti graffiti. Součástí prací byla také renovace systému slavnostního osvětlení objektu.

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové byla postavena na 157. kilometru řeky Labe. Hydrocentrálu tvoří tři vodní Francisovy turbíny s vertikální hřídelí. Objekt je nemovitou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Z tohoto důvodu bylo vydáno odborem památkové péče závazné stanovisko, které definuje nutné materiály a technologie oprav.

V historické budově se nachází Informační centrum Obnovitelné zdroje, které nabízí možnost prohlídky interaktivní expozice o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Zároveň je zde pro zájemce možná i prohlídka skutečné malé vodní elektrárny.

Zdroj: ČEZ

7.11.2012 8.38, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5