18. 8. 2019

Budoucí vláda asi zruší tendr na propagaci sladkovodních ryb

Obměna vládní garnitury bude mít dopad na některé plánované investiční akce a velké tendry. Píše o tom server MaM.IHNED s tím, že zrušen bude pravděpodobně také tendr na propagaci sladkovodních ryb – „Ryba domácí“.

Pozornost nové vlády by se mohla zaměřit třeba na zakázky na podporu propagace potravin. Skutečnost, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a Ministerstvo zemědělství už zahájily některé kroky směřující k jejich vypsání, na tom nic nemění. K veřejným zakázkám SZIF na propagaci značky Klasa do roku 2015 (předpokládaná hodnota 316 milionů Kč) a na propagaci značky Regionální potravina (62 milionů Kč) byla koncem května 2013 zveřejněna tzv. předběžná oznámení, takže se oba tyto tendry nacházejí ještě před zahájením zadávacího řízení.

Zadávací řízení zakázky na podporu sladkovodních ryb s předpokládanou hodnotou 60 milionů korun už zahájeno bylo, ale do uzavření smlouvy s vítězným uchazečem je může zadavatel z taxativně vyjmenovaných důvodů zrušit. Například kvůli nedostatku financí, který vznikl nezávisle na jeho vůli, třeba z důvodu výrazného snížení původního rozpočtu, které přinesla úsporná opatření nové vlády. Důvodů, proč by chtěla případná nová vláda zrušit tyto tendry, je hned několik. Především obří zakázky na podporu měkkých, neinfrastrukturních aktivit často budí pochybnosti, neboť obtížná kontrola skutečného vynakládání peněz ve spojení s těžko uchopitelnými výstupy z nich dělá dobrý prostředek pro tzv. “odkloňování” prostředků.

Je-li stínový ministr zemědělství ČSSD mínění, že “Ryba domácí” byla projektem, který sloužil spíš k financování ODS, lze předpokládat, že případná levicová vláda nebude mít pro tyto tendry pochopení. Rozhodnutí o tom, zda je kampaň potřebná či ne, patří do sféry politické. Budou-li se však tyto zakázky realizovat, je nutné, aby samotný postup výběru agentury byl pod zvýšeným dohledem veřejnosti a kontrolních a auditních orgánů, v případě podpory sladkovodních ryb včetně orgánů evropských.

Zdroj:  http://MaM.IHNED.CZ

26.6.2013 8.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1