18. 8. 2019

20.11.2018 9.39, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Budou války o vodu? Vědci vytvořili mapu s možnými místy konfliktu

Výzkumníci zdůrazňují, že pokud nedojde k přijetí doporučení OSN v oblasti zmírnění globálního oteplování, budou vodní konflikty velmi pravděpodobné. Připomíná to partnerský portál prumyslovaekologie.cz.

Právě nedostatek vody výrazně zvýší pravděpodobnost nejrozličnějších konfliktů o přístup k jejím zásobám, tvrdí nová studie. Určením pěti míst na Zemi je možné předpovědět, kde bude tato hrozba největší. Nedávná studie zveřejněná v časopise Global Environmental Change identifikuje několik hotspotů po celém světě, kde hydropolitické problémy pravděpodobně způsobí geopolitické napětí a možná i konflikt.

Už začátkem října popsala zpráva OSN největší hrozby, kterým čelí svět, pokud urychleně nepřijme opatření na zpomalení globálního oteplování. Na dané problémy má zčásti reagovat i připravovaná konference pod zastřešením OSN, která se bude konat v prosinci v polských Katowicích. Na výzvu OSN nepřímo reagoval i generální ředitel skupiny Veolia Antoine Frérot. Podle něj růst populace a rychlý rozvoj střední třídy povedou ke zvýšení spotřeby vody. Důležité však je, že přes narůstající poptávku bude nabídka naopak klesat. To je důvod, proč existují odhady, že 50% světové populace bude do roku 2048 žít pod vodním stresem. Aby došlo k překonání této výzvy, velkoměsta budou muset využívat alternativní technologie, jako je to již praxí ve Spojených arabských emirátech. Například Abú Dhabí a Dubaj uzavřeli smlouvu se společností Veolia, aby zajistili dodávku vody prostřednictvím odsolování mořské vody a recyklace odpadních vod. Ve městě Rijád se zase skupině podařilo snížit neúměrnou poptávku po vodě v saúdském hlavním městě díky výraznému stanovování limitů ztrát v jeho vodovodním systému.

Vědci ve své nejnovější studii došli k závěru, že konflikty kvůli vodě pravděpodobně vypuknou v lokalitách, kde leží její zásoby na hranicích, případně kde je přímo hranice tvořena vodou. Největším přínosem analýzy jsou konkrétní identifikace hlavních problémových oblastí. Obyvatelé Evropy zatím mohou být spokojeni, neboť v nejproblematičtější pětce se nenachází ani jedna část našeho kontinentu. Autoři ve zprávě uvedli, že nejostřejší konflikty budou pravděpodobně probíhat v oblasti Nilu, Gangy-Brahmaputry, Indu, Eufratu-Tigridu a Colorada.

Je tedy zřejmé, že největší “hydropolitické” srážky budoucna budou sužovat zejména asijský a africký kontinent. Jedinou výjimkou je řeka Colorado, která se může stát budoucím konfliktním faktorem v americko-mexických vztazích.

Zdroj a další informace: www.prumyslovaekologie.cz, mapa světa pixabay

 

20.11.2018 9.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1