15.2.2012 16.08, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla
Bude v Liberci Lesní koupaliště?
Občané Liberce řeší v současné době otázku, zda a za jakých podmínek obnovit tamní Lesní koupaliště. Informuje o tom místní tydenvlk.cz.
V anketě dosud hlasovalo přes 300 obyvatel města, kteří chtějí téměř z 80 procent ekologické centrum podle projektu Městských lesů a Divizny. Jeho součástí by bylo i koupací jezírko. Návrh počítá s maximálním využitím stávajících konstrukcí a terénních nerovností a volným přístupem do areálu pro všechny. Výstupem by měly být čtyři funkční prostory: veřejný shromažďovací prostor, sportovně-relaxační prostor, oblast naučných stezek a budova „Lesního informačního střediska“.V místě bývalého koupaliště by měl vzniknout přírodní samočistící biotop doplněný o předčisťovací mokřad. Ze severní strany doplněné o dřevěné molo pro vstup do vody a opalovací terasy, nad ním udržovaná sečená opalovací louka. Prostor u přírodního jezírka by se postupně vybavil přírodními fitness prvky, místem pro piknik (lavičky, stoly, ohniště). Projekt počítá se zřízením dvou naučných stezek s přírodní tématikou – první s tématem les, louka, hospodářství a druhá týkající se vody a její čistící schopnosti – právě využívající zbudovaného přírodního biotopu, kořenové čističky vody, dočišťovacího mokřadu, upraveného koryta potoku do meandrů atd. Vlastní budova Lesního informačního střediska je navržena jako seskupení pěti samostatných provozních celků pod jednou střechou. Bude sdružovat Infocentrum pro návštěvníky Jizerských hor, drobné občerstvení, kanceláře Městských lesů Liberec, letní pracoviště Střediska ekologické výchovy Divizna, WC pro veřejnost a přednáškový sál pro širší využití v oblasti environmentální výchovy.
Konkurenční návrh předpokládá výrazně střídmější změnu lokality. Jednalo by se o celoročně otevřený areál, v létě s posekanými trávníky a s jednoduchým inventářem (lavičky, ohniště, pevně zabudované grily pro barbecue, jednoduché sociální zázemí). Areál by byl udržován městem nebo jeho organizací. Bazén by byl přestavěn na přírodní vodní plochu, s možností vstupu na vlastní nebezpečí. Cílem je vytvořit příjemné prostředí pro neorganizovanou rekreaci. Nejedná se však o výstavbu koupaliště.
Vlastníkem příslušných pozemků je Sportovní klub Ještěd (SKJ), který je získal od státu. Město Liberec má zájem od SKJ tyto pozemky koupit za 2,9 milionů korun.
Koupaliště bylo v minulosti zrušeno zejména kvůli nedostatku vody, která neumožnila dodržení hygienických norem. Proto není uvažováno s obnovou koupaliště, ale s vytvořením přírodního jezírka s možností vstupu na vlastní nebezpečí.
Zdroj: www.tydenvlk.cz
15.2.2012 16.08, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla