24. 3. 2019

Brno schválí novou vyhlášku týkající se plavby lodí po přehradě

Brno zruší vyhlášku, zakazující na celé přehradě od května do konce září plavbu lodí a člunů se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowattů. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Zrušení žádalo ministerstvo vnitra, podle kterého byla vyhláška v rozporu se zákonem. Město schválí novou vyhlášku, která podle primátorova náměstka Martina Andera zakáže plavbu zmíněných typů lodí a člunů v části od hráze až po Rokli, kde se pohybují rekreanti. Díky vymezení oblasti by mělo být podle Andera vše v pořádku.

Město chce vyhláškou zabránit kolizím mezi plavci a rekreanty s lidmi na člunech. Podle náměstka je problematické, že současná vyhláška platící od léta zakazuje pohyb lodí na celé ploše, přestože se rekreanti pohybují pouze v části přehrady. “Proto bude novou vyhláškou platit zákaz pouze pro tu část, kde jsou pláže, ale nebude je zakazovat v části za Roklí směrem k hradu Veveří a Veverské Bítýšce, kde už pláže nejsou,” uvedl Ander. Podle něj je město ve sporu s ministerstvem dopravy, které vlastní vyhláškou povoluje neomezený provoz spalovacích lodí na přehradě. Město se s ministerstvem snažilo dohodnout na omezení, avšak neúspěšně. “Možná celá záležitost skončí u soudu, kde ale máme vysokou šanci na úspěch,” řekl Ander. “Změnou dáváme najevo, že nechceme nikoho bezdůvodně šikanovat nebo omezovat, ale chceme předcházet konfliktům uživatelů nádrže. Tragické zkušenosti z jiných přehrad v Česku ukazují, že se nulová regulace fatálně nevyplácí,” doplnil náměstek.

Provoz lodí se silnějšími motory reguluje zákon. Podle Andera mají tato plavidla zákaz, výjimka platí pro záchranáře, policii a hasiče. Omezení se netýká výletních lodí Dopravního podniku města Brna, které mají elektromotory. V minulosti lodě se spalovacími motory s výkonem do deseti kilowattů na přehradu nemohly, avšak ministerstvo dopravy loni zařadilo přehradu do skupin, kde je povoleno s těmito loděmi jezdit. Proto město zareagovalo vlastní vyhláškou.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

10.10.2016 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >