24. 7. 2019

U Brněnské přehrady možná vznikne lyžařský areál

Plány na postavení lyžařského areálu u Brněnské přehrady má podnikatel Pavel Trčala. Jak ale píše Brněnský deník, problémy má se získáním pozemků, které jsou potřebné pro stavbu.

Za svahem se slušnými lyžařskými podmínkami musejí zatím Brňané dojíždět nejméně dvacet kilometrů daleko do Předklášteří na Brněnsku. Brzy jim ale může stačit dojet na přehradu, pokud se podaří zmíněnému podnikateli postavit lyžařský areál Ski Prigl s půlkilometrovou sjezdovkou. Sjezdovku plánuje podnikatel na kopci Chochola nad Roklí na Brněnské přehradě. „Je to severní svah na břehu hned vedle velkého odstavného parkoviště směrem k hradu Veveří. Místo je jednoduše dostupné. Autem tam lidé dorazí do půl hodiny z kteréhokoliv konce Brna. Zaparkovat mohou na parkovišti, které je v zimě nevyužité. A mládežníci se na lyže dostanou po škole i bez nutnosti žádat rodiče o odvoz. Jezdí tam i autobus,“ popsal své plány Trčala.

Ke stavbě ovšem potřebuje, aby město získalo příslušný pozemek. Firma Lesy města Brna už proto jednala o tom se současným majitelem, tedy Lesy České republiky, o směně za jiný pozemek. Jenže státní podnik pozemek už měnit nechce vůbec. „Pro nás nepřichází v úvahu, že na svahu bude cokoliv jiného než les. Jižní Moravu totiž už několik let trápí sucho a odlesněný pozemek vláhu v půdě nezadrží,“ vysvětlila mluvčí Eva Jouklová.

Podle Trčaly však stávající porost na pozemku neplní funkci lesa. „Jsou to náletové dřeviny. Společnost se jen snaží najít další možnosti, jak nás odmítnout. Tuto lokalitu jsme vybírali dlouho a zvolili jsme ji právě proto, abychom nemuseli kácet les,“ zdůraznil. Obrátil se proto přímo na ministerstvo zemědělství. Jeho dopis však k adresátovi zatím nedorazil. „Jestliže je však pozemek majetkem Lesů České republiky, můžeme zasahovat jedině, pokud dojde ke správnímu řízení,“ podotkl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

V Brně je v průměru šestadevadesát mrazivých dní v roce.

Zdroj: Brněnský deník, foto (Brněnská přehrada) archiv Naše voda

16.12.2015 10.21, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4