9. 8. 2020

V Brně dnes slavnostně otevřeli Přírodovědnou stanici Kamenačky

S více než 60 druhy plazů a obojživelníků, savců, ptáků, ryb a bezobratlých, se mohou seznámit mladí nadšenci v nově zrekonstruované Přírodovědné stanici Kamenačky v Brně. Informovala o tom tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Největší obyvatelé stanice – nyní již dvoumetroví kajmani – se zde zabydlí v průběhu léta. Jak přitom konstatoval hejtman Bohumil Šimek, který modernizovanou přírodovědnou stanici ve čtvrtek 25. května 2017 slavnostně otevřel spolu s náměstkyní Taťánou Malou, Jihomoravský kraj investoval do tohoto projektu přibližně 21 milionů korun. „Podařilo se uskutečnit dlouho očekávanou investici Jihomoravského kraje, která v posledních letech představovala nejčastěji zmiňovaný podnět veřejnosti směrem ke krajským politikům v rámci ankety Váš kraj, Váš rozpočet. Děkuji všem, kdo se podíleli na realizaci tohoto projektu. Přírodovědné stanici pak přeji do dalších let stálý zájem mladých i odrostlejších přátel přírody,“ uvedl při otevření opravené stanice hejtman Šimek. Přírodovědná stanice Kamenačky patří mezi pracoviště Domu dětí a mládeže Brno, Helceletova, která je příspěvkovou organizací kraje. Na její provoz vynakládá Jihomoravský kraj v letošním roce částku 2,821 milionu korun (na nájem, provoz a mzdy). Provoz stanice je částečně financován i z rozpočtu města Brna prostřednictvím městské části Brno-Židenice.

Součástí oprav bylo jak zhotovení interiérů přírodovědné stanice, tak vybavení tropického skleníku a výukových prostor. Vlastní stavba byla zahájena v roce 2015 demolicí nevyhovujícího objektu a dokončena v závěru roku 2016 – do konce dubna letošního roku pak byly provedeny venkovní úpravy, které byly součástí stavby. Další úpravy venkovního prostoru již nyní realizuje provozovatel stanice, kterým je Dům dětí a mládeže Brno, Helceletova.

Historie zdejší přírodovědné stanice s celým názvem „Spolek přátel slizkých a šupinatých zvířátek Přírodovědná stanice Kamenačky“ je dlouhá, jako biologická základna byla předána do užívání v říjnu 1967. Letos tedy uplynou od zahájení její činnosti kulaté padesátiny.  Stanice má po dlouhá léta cca 180 stálých členů v pravidelné zájmové činnosti – jedná se o děti od 5 do 15 let v přírodovědných a chovatelských kroužcích. Přibližně 1000 žáků se každoročně zúčastní výukových programů, stanice pořádá příměstské tábory pro děti v průběhu všech prázdnin ve školním roce, odborné praxe pro středoškolské studenty, věnuje se kurzům v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a tematickým akcím pro veřejnost.

Samotné děti stanici pomáhaly se stěhováním zdejších zvířat – jejich kolekce se přitom bude postupně doplňovat tak, aby opět byla kompletní z didaktického hlediska. Kromě vzdělávacích aktivit Přírodovědná stanice Kamenačky nabídne i širší možnost využití expozic zvířat pro neorganizovanou veřejnost.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

25.5.2017 15.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6