28. 5. 2020

Břeclavská konference ukázala cestu k ochraně před přemnoženými chráněnými živočichy

Čeští a rakouští vodohospodáři se v polovině května sešli v Břeclavi, aby se společně poradili, jak předcházet škodám, které způsobují v okolí řek zákonem chránění živočichové. Připomněla to dnes mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodohospodáře podle ní v posledních letech trápí především bobr evropský. Náklady na odstranění škod, které způsobil v loňském roce bobr evropský, vyčíslilo Povodí Moravy na více než 290 milionů korun. Zástupci Povodí o tom jednali s rakouskými kolegy z via donau Österreichische Wasserstraßen Gesellschaft mbH na konferenci Management péče a předcházení škodám na hraničních vodách. „Velice si ceníme toho, že se nám podařilo diskusně propojit české a rakouské vodohospodáře a ochránce přírody. Našim cílem byla výměna informací a konkrétních příkladů řešení této problematiky,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Pozitivním krokem k vyřešení bobří problematiky bylo letošní schválení Programu péče o bobra evropského. Ministerstvo životního prostředí navíc připravuje Manuál praktických opatření, který by se měl stát spolehlivým návodem, jak při soužití s bobrem postupovat. Zajímavou myšlenkou je i vytvoření sítě „bobřích poradců“, tedy odborníků, na které by se mohl obrátit každý, kdo potřebuje vyřešit jakýkoli problém s tímto chráněným hlodavcem.

Vodohospodářům nezpůsobují škody pouze chránění bobři, ale také například kormoráni nebo invazní rostlina křídlatka (ilustrační foto), která se rychle šíří a vytlačuje z břehů řek původní vegetaci.

„Dvoudenní odborný seminář se konal za přispění Fondu malých projektů rakousko-české přeshraniční spolupráce. Konference v Břeclavi nebyla posledním setkáním. Povodí Moravy bude v nastaveném trendu spolupráce rakouských a český vodohospodářů dále pokračovat,“ podotýká Tomíčková.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

5.6.2014 10.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31