21. 5. 2019

Břeclav možná zakáže koupání u splavu na Dyji

Vedení Břeclavi uvažuje o zákazu koupání u nebezpečného jezu na Dyji, kde v minulosti zahynulo několik lidí. Píše o tom Břeclavský deník s tím, že nyní přibyla další oběť – utonul v něm dvanáctiletý chlapec.

Děti se přitom v místě koupají běžně. Potvrzuje to i Václav Kosmák, který bydlí přímo naproti jezu. „Lidé se sem chodí koupat často. Převážně děti tam běžně skáčou do vody. Mám chuť jim vždy říct, aby to nedělaly, že je to nebezpečné,“ uvedl Kosmák.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře je okolí jezu z obou břehů hrazené zábradlím. Nechybí ani cedule varující před nebezpečím utonutí. „V Břeclavi na Dyji není žádné oficiální koupací místo, vstup do řeky je pouze na vlastní nebezpečí. Pro přiblížení se k jezu korytem řeky není možné jez zabezpečit pletivem či sítí. Zábrana by zachytávala plaveniny, vznikaly by tak překážky v toku řeky a hrozilo by její vylití z koryta,“ varoval mluvčí. „Asi by bylo vhodné dát tam zákaz koupání. Dříve bývaly tabulky s tímto nápisem na zábradlí podél celé Dyje.

Svoláme jednání, abychom to prokonzultovali i s Povodím Moravy a městskou policií, jestli můžeme zákaz vůbec jako město vydat,“ řekl včera břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Ten přiznal, že podobným tragédiím lze v budoucnu úplně zabránit jen ztěží. „I když tam pošleme městskou policii a ona odtud všechny vyžene, stejně tam děti vzápětí vletí znovu. Pak je to spíše na rodičích a výchově,“ míní Válka. Podobný náhled na věc má i Kosmák. „I kdyby tam byla závora nebo cokoliv jiného, děti si vždycky najdou místo, kudy se tam dostat,“ má jasno Břeclavan.

Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nejde o předmětnou lokalitu)

4.8.2016 8.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2