22. 7. 2019

11.2.2019 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Brabec: Vodní zákon byl ušit v době blahobytu

Stát je na sucho připraven lépe, než před pěti lety, přesto se ale musí blahobytné čerpání vody změnit, říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Rozhovor s ministrem zveřejnil portál iHNED.cz:.

Jak je Česká republika připravena na letošní rok, pokud by opět hrozilo sucho?

To je otázka pro svatého Petra a Pánaboha, protože ti ve finále rozhodnou o tom, jak to dopadne. My do toho vstupujeme v této chvíli se 3,5 miliardami kubíků vody ve sněhu. To je skvělé. Bohužel ale až v příštích měsících, hlavně v březnu, uvidíme, jak rychle voda odteče. Jsme ale rozhodně lépe připraveni než před pěti lety, protože v tom mezidobí přibyly tisíce konkrétních opatření.

Loni v létě měla řada obcí problémy s občany, kteří si v době největšího sucha napouštěli vodu bazény. Jak toto budete regulovat?

Společně s ministerstvem zemědělství připravujeme novelu vodního zákona, která dá vodoprávním úřadům podstatně větší kompetence. Aby i preventivně mohly zasáhnout k některým regulačním opatřením, které se samozřejmě týkají větších zdrojů. Ukazuje se, že stávající vodní zákon byl ušit na minulou dobu vodního blahobytu, kdy bylo uděleno mnoho desítek tisíc vodoprávních rozhodnutí k odběru vody. Mnohde ale už ta voda není, aby se mohla odebírat.

Dnes už mohou regulovat obce odběr vyhláškou…

Ano. Obce jsou ale také pod velkým tlakem, samozřejmě i politickým, protože se to občanům nelíbí. Proto chceme dát důraz na regulativní opatření přímo v zákoně. My dnes máme tato podobná opatření pro případ povodní. Máme povodňové komise, které mohou velmi efektivně rozhodovat. Úplně stejně to chceme udělat i pro případ sucha. Na základě informace předpovědní služby pro sucho bude moct vodoprávní úřad svolat komisi pro sucho. Ta posoudí předpověď počasí, aktuální stav vodních zdrojů a povolené odběry vody s využitím nového systému HAMR. Komise pak může vyhlásit stav nedostatku vody, kdy bude možné přijímat potřebná opatření ke zmírnění dopadů sucha.

Budete tedy zvýšené a zbytečné odběry pokutovat?

Už dnes ta možnost je. Přirozeně pokud bude vyhlášen stav nedostatku vody pro nějakou oblast, což může být i malá oblast několika obcí, a lidé by překračovali zákaz, pak samozřejmě pokutu dostat mohou.

Jak vysoké by mohly být?

Podle dnešního zákona se mohou vyšplhat až na 50 tisíc korun pro fyzické osoby a až 100 tisíc pro firmy. Ministerstvo zemědělství zrovna teď vypořádává připomínky dalších resortů, návrh by se měl do vlády dostat na jaře.

Zdroj a plné znění rozhovoru: https://domaci.iHNed.cz/c1-66470770-vo…h-ale-uz-vodu-neni-kde-brat-rika-brabec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

11.2.2019 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4