4. 4. 2020

Brabec: Sanace ekologických škod v Ralsku je pro MŽP důležitá

Značné investice si vyžádá sanace ekologických zátěží a pozůstatků po pobytu Sovětské armády v Ralsku. Jak ale dnes při návštěvě tohoto prostoru uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, lokalita má jinak značný turistický potenciál.

“Během půl roku jsem v Ralsku už podruhé, což ukazuje, jak je tento bývalý vojenský prostor z pohledu Ministerstva životního prostředí důležitý. Do likvidace starých ekologických zátěží, které tu po sobě nechala Sovětská armáda po svém odchodu na počátku 90. let, bylo za víc než 20 let investováno téměř půl miliardy korun. Hlavní sanační práce jsme v prostoru dokončili v loňském roce, zbývá ještě postsananční monitoring zhruba 3 desítek vrtů, který by měl v obou oblastech Kuřívod a Hradčan trvat zhruba dva roky. Stále tu ale zůstává mnoho práce, např. vyřešit, co se zhruba dvěma stovkami budov po sovětských vojácích, které jsou většinou v dezolátním stavu. Na to bude potřeba ještě mnoho času a zejména peněz, především ve spolupráci Libereckého kraje, obcí a státu. Na dořešení starých ekologických zátěží pak bude opět možné žádat o dotace z evropských fondů. Např. Operační program Životní prostředí 2014-2020 je jako jeden z mála českých dotačních programů těsně před schválením Evropskou komisí. Už v půli dubna chystáme první předběžné výzvy a ještě letos vypíšeme i výzvy na sanaci ekologických škod v řádu stovek milionů korun,” prozrazuje po jednání s představiteli Libereckého kraje a starosty dotčených obcí ministr životního prostředí Richard Brabec.

“Kromě toho má tato oblast z mého pohledu značný potenciál pro turistický ruch. Je tu geopark Ralsko s mnoha zajímavostmi, jako jsou např. zaniklé vesnice nebo člověkem málo změněná příroda, lokality po těžbě rud atd. Takže pokud se podaří odstranit rozpadlé budovy v tomto prostoru a další strašáky po Sovětské armádě, jsou tu ideální podmínky pro rozvoj takzvané měkké turistiky, která zahrnuje např. naučné pěší trasy a cyklostezky apod. A MŽP bude určitě Ralsko jako geopark podporovat v tom, aby se co nejdříve stalo tzv. národním geooparkem, což mu pomůže nejen v propagaci této přírodně velmi zajímavé oblasti a přitáhne další turisty, ale zároveň to přinese i nové pracovní příležitosti spojené s rozvojem šetrného turismu,”uzavírá návštěvu v Ralsku ministr Brabec.

Naše voda, foto z návštěvy lokality: MŽP

9.4.2015 14.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3